Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.6. 2010 15:25

Moskvu sužují vedra, teploty stoupají přes 30 stupňů

Nezvykle vysoké teploty trápí ruskou metropoli Moskvu - ilustrační foto.

Nezvykle vysoké teploty trápí ruskou metropoli Moskvu. Padlo již několik teplotních rekordů, informoval v sobotu portál NEWSru.

Moskevští meteorologové naměřili v sobotu v 15.00 místního času (13.00 SELČ) 32,4 stupně Celsia. Zatím nejvýše se rtuť na teploměrech vyšplhala ve stejný den v roce 1940, kdy dosáhla 31,6 stupně.

 

Rekordy padaly i v pátek – oproti roku 1999 s teplotou 32,5 stupňů tentokrát odborníci naměřili 33,1 stupně.

 

Úplně nejvyšší červnové teploty byly zaznamenány 21. června 1901. Tehdy dosáhly 34,7 stupňů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Záplavy v Číně zabily už 379 lidí, pršet má do konce týdne

 

Počasí sužující Moskvu již několik dní je pro místní obyvatele abnormální. Přitom tamější vedro je dokonce o několik stupňů větší, než například v tureckém turistickém středisku Antalya nebo v N'Djameně, metropoli africké republiky Čad.

 

Vysoké teploty mají navíc na svědomí již několik obětí. Vyhání Moskvany na koupaliště nebo k vodním nádržím. Ve čtvrtek a v pátek v ruském hlavním městě utonuli čtyři lidé.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zemětřesení o síle 6,3 Richtera zasáhlo indonéskou Jávu

 

Kromě toho vedra zavinila smrt mladého muže během fotbalového zápasu na západě Moskvy. Úpal mu vyvolal srdeční záchvat. Lékaři jej nedokázali zachránit.

 

Ulevit by měl Moskvanům déšť až v neděli k večeru. Prozatím lidé okupují moskevská koupaliště a fontány, kde si máčí nohy nebo se v nich dokonce i koupají.

 

Moskevská radnice se snaží Rusům situaci usnadnit. Zatímco za normálních podmínek vyjíždí v Moskvě zavlažovací vozy jen třikrát denně, v posledních dnech provádí postřiky každé dvě hodiny.

tn.cz / Mediafax