Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.2. 2011 19:03

Egyptská televize odvolala informaci, že Mubarak odstoupil z čela strany

Egyptská státní televize Al-Arabíja, která v sobotu informovala, že prezident Husní Mubarak odstoupil z čela vládní Národní demokratické strany (NDP), informaci stáhla zpět. Mubarak tak nadále zůstává ve funkci prezidenta země a v čele NDP, informuje agentura Reuters.

Televize o rezignaci Mubaraka informovala krátce poté, co hromadně složili funkci členové výkonného orgánu NDP. Rezignaci podal i prezidentův syn Gamal Mubarak.

 

 

Novým generálním tajemníkem NDP se stal Husím Badraví, představitel liberálního křídla Mubarakovy strany. Badraví má podle Reuters relativně dobré vztahy s představiteli opozice, která požaduje okamžitý odchod Mubaraka z postu prezidenta.

 

Ke skládání funkcí v čele NDP došlo během 12. dne protestů proti Mubarakovi, jež je u moci přes 30 let. Podle OSN si protesty již vyžádaly na 300 obětí.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Američané a egyptská vláda zvažují přesun Mubaraka do Německa

 

 

Spojené státy označily masovou rezignaci funkcionářů NDP za "pozitivní krok". "Vidíme to jako pozitivní krok k politické změně, která je nutná. Očekáváme další kroky," prohlásil Frank Wisner, zvláštní vyslanec vlády amerického prezidenta Baracka Obamy pro řešení situace v Egyptě. "Mubarak musí zůstat ve funkci prezidenta, aby mohl řídit změny," dodal.

 

 

Egyptský prezident ztrácí nejbližší spojence. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung spekuluje, že by Mubarak mohl být naoko převezen do Německa kvůli "rozsáhlejší zdravotní prohlídce". Ačkoliv by nedošlo k okamžitému sesazení Mubaraka z pozice prezidenta, situace v Egyptě by se podle analytiků uklidnila, díky čemuž by mohli představitelé NDP zasednout s opozicí k jednacímu stolu.

 

Tento krok by Mubarakovi podle amerického deníku New York Times zajistil důstojný odchod z egyptské politické scény a zároveň by nezapříčinil eskalaci napjaté situace v dalších afrických a blízkovýchodních zemích, kde probíhají podobné protivládní protesty jako v Egyptě.

 

tn.cz / Mediafax
Reklama