Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.6. 2012 14:16
Srdcervoucí příběh

David (53) strávil 26 let života za mřížemi omylem!

Muže zavřeli za vraždu manželky a dvou malých dcer. Měl zapálit dům. Poté, co strávil půlku života za mřížemi, se podařilo dokázat, že je nevinný. Ze všeho nejdřív se šel poprvé podívat na hrob svých milovaných.

Davida Lee Gavitta z Michiganu propustili ve středu po 26 letech z vězení, protože se prokázalo, že důkazy, které ho usvědčovaly ze zapálení domu, byly jen špatně vyhodnocenými fakty. Muž strávil ve vězení přes čtvrt století jen proto, že se mu nepodařilo přesvědčit soud, že se naopak snažil rodinu z hořícího domu zachránit.
 

Jeho první kroky na svobodě vedly na hřbitov. Poprvé v životě mohl navštívit hrob, kde odpočívají milovaná žena a děti. "Padl na kolena a rozplakal se. Byla to citově velmi vypjatá situace," uvedl právník David Moran, zakladatel společnosti, která nevinného Davida dostala z vězení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Policie vymlátila z nevinného kluka (12) přiznání k vraždě sestry
 

V den tragédie tehdy sedmadvacetiletého továrního dělníka a jeho ženu Angelu vzbudil pes škrábající na dveře ložnice. Když mu David otevřel, uviděl v domě šlehat plameny a běžel zachránit tříletou Katrinu a jedenáctiměsíční Tracy. Nepodařilo se mu přes zuřící oheň dostat do pokoje, tak oběhl dům, že pro dcerky vleze oknem, ale to bylo moc vysoko.
 

Mezitím už plameny zachvátily celý dům a sousedi Davidovi zabránili, aby šel znovu dovnitř. Hasiči přijeli téměř okamžitě, ale Angela i obě holčičky se udusily kouřem. Vyšetřovatelé se rozhodli velmi záhy, že požár založil, protože v domě našli propálené díry a mysleli si, že jsou od benzínu. Nová expertiza ale ukázala, že díry pravděpodobně propálily výbuchy jedovatých plynů.
 

Vyšetřovatelé také ignorovali fakt, že David vyběhl do sněhu polonahý a bosý a že k podpálení své rodiny neměl vůbec žádný motiv. "Ve světle našich moderních metod neexistuje ani stín důkazu, že by u Gavittů někdo založil požár úmyslně,“ uvedl požární expert.
 

Znovuotevření případu si vydupala společnost Innocence Clinic. Ta pomohla z vězení od roku 2009 už šesti obětem justičního omylu.

 

hel TN.cz