Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.5. 2010 21:08

Na jihu Indie havarovalo letadlo, zemřelo nejméně 159 lidí

Dopravní letadlo havarovalo v sobotu ráno ve městě Mangalúr na jihozápadě Indie. Nehodu přežilo několik lidí.

Letadlo Boeing 737-800 nízkonákladové společnosti Air India Expres havarovalo kolem půl sedmé ráno místního času (kolem 03:00 hodin SELČ). Nezvládlo přistávací manévr a přeletělo ranvej. Boeing havaroval několik kilometrů za letištěm  u města Mangalúr na jihozápadě Indie v zalesněné oblasti a vzplál. Stroj letěl z Dubaje.

 

 

Na palubě bylo 166 lidí, potvrdila to po počátečních dohadech letecká společnost. "Nejméně 159 cestujících při nehodě zemřelo. Indické úřady potvrdily, že nehodu přežilo 7 lidí. Sedmiletý chlapec zemřel při převozu do nemocnice. Ve vážném stavu jsou další dva pasažeři. Jeden už mohl opustit nemocnici.

 

Letadlem cestovali pouze Indové, kteří se vraceli z Dubaje, kam tradičně jezdí za prací.

 

 

Mezi oběťmi bylo devět dětí a čtyři kojenci. V letadle zemřel také pilot a jeho zástupce.

 

"Slyšel jsem zvuk, jako když praskne pneumatika. Pak jsem snažil dostat do přední části letadla, tam jsem ale viděl mohutný požár. Tak jsem se vrátil a vyskočil jsem ven,“ uvedl muž, který nehodu přežil. Spolu s ním vyskočili asi ještě dva lidé.

 

 

Podle úřadů šlo o nehodu, jejíž příčiny se vyšetřují.  Úřady už nalezly obě černé skříňky. Britský pilot srbského původu nehlásil žádný problém. Policie uvedla, že v oblasti hustě prší, což ztěžuje i záchranné práce. Viditelnost však byla dobrá. Podle očitých svědků dostal letoun smyk na mokré runwayi a údajně zavadil o konstrukci letištního radaru. Letiště v Mangalúru leží na kopci a podle odborníků není snadné na něm přistát.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejnebezpečnější letiště světa: komplikovaná přistání, obtížné vzlety

 

Podle společnosti však pilot byl velmi zkušený a letiště dobře znal. "Při přistání na letiště se letoun vychýlil ze směru a do něčeho vrazil. Začal hořet a my se cítili ztraceni. Podívali jsme se nahoru a viděli nějaký otvor a šli jsme tímto směrem," vypověděl další přeživší citovaný agenturou Reuters.

 

PODÍVEJTE SE:

Přistávací manévr letadel v Manglúru není jednoduchý

 

 

Hasiči na místo dorazili asi hodinu po neštěstí. Televizní záběry ukazují doutnající trosky letadla, které se po dopadu rozpadlo na kousky. Do záchranných akcí se zapojili i místní vesničané. Záchranáři zatím našli 127 těl, avšak nevěří, že by přežil někdo další.

 

 

Původní informace hovořily o 169 lidech na palubě. "Bylo tam 163 cestujících a šest členů posádky," řekl pracovník letiště Rohit Katijar. Pozdější informace zmiňovaly 163 cestujících a devět členů posádky.

 

 

Město Mangalúr leží v jihozápadní části Indie ve státě Karnátaka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rusové a Poláci se hádají o to, kdo zavinil pád letadla u Smolensku

Devítiletý Ruben jako jediný přežil pád letadla. Vrátil se domů

 

Jde o nejhorší letecké neštěstí, ke kterému za posledních deset let v Indii došlo. V červenci 2000 havaroval ve městě Patná na východě Indie Boeing 737-200. Pilot tehdy nezvládl druhý pokus o přistání a letadlo se zřítilo do zástavby. Při nehodě zemřelo 50 lidí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

muf tn.cz / Mediafax / ČTK