Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2012 10:30

BOJ O ŽIVOT: Na pláži uvízlo 90 velryb!

Velryby na pobřeží Itálie
Zdroj: tvnoviny.sk
ilustrační foto

Na pláži novozélandského Jižního ostrova uvízla skupina devadesáti velryb, informuje v pondělí webový portál listu New Zealand Herald. Na stejném místě dochází k podobným událostem často, tento měsíc tu zemřelo už sedm velryb.

"Kolem desáté ráno (neděle 23:00 SEČ) je objevil místní pilot, který přelétal nad základnou Farewell Spit. Viděl je, všiml si, že se nejspíš zasekly a zavolal nám," řekl John Mason z novozélandského Úřadu pro ochranu přírody (DoC).
 

Jedná se o jedince rodu kulohlavec, kteří měří průměrně šest metrů a v novozélandských vodách jsou nejběžnější. Desítka ekologů a kolem čtyřiceti dobrovolníků se teď bude snažit velryby ochlazovat a udržovat je ve stínu, než jim večerní příliv umožní znovu odplavat do moře.
 

PSALI JSME:
ZÁHADA: Na poli v Anglii našli MRTVOU VELRYBU!

Nejvyšší hladiny by měl příliv dosáhnout ve 12:20 SEČ. Pokud se zmatené velryby nedokážou vrátit do vody samy, aktivisté se jim při dalším vrcholu přílivu pokusí pomoct.
 

Zvířata uvízla na Golden Bay poblíž turistického města Nelson. Dříve v lednu se na tomtéž místě při odlivu zaseklo 25 velryb, z nichž sedm nepřežilo. Před dvěma měsíci došlo k úhynu dokonce 47 kulohlavců.

PODÍVEJTE SE NA LEDNOVOU ZÁCHRANU VELRYB:

 
"Většinou máme v průběhu léta jedno uvíznutí, občas dvě. Za posledních deset let se ale nestalo, že bychom museli řešit tři případy," komentuje četnost podobných incidentů Mason.
 

Není jasné, proč se velryby dostávají na mělčinu, určitá místa se zvláštní geografií ale pravděpodobně matou jejich orientační smysl založený na ultrazvukových vlnách.

tn.cz / mediafax / gar