Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 4. 2010

Na Tchaj-wanu se vrátili k trestu smrti, popravili čtyři lidi

Tchajwanská justice se po pěti letech vrátila k vykonávání nejvyššího trestu. V pátek v zemi popravili čtyři lidi, informovala agentura Reuters.

„Ministerstvo spravedlnosti udělilo 28. dubna trest smrti čtyřem lidem. Tyto rozsudky byly vykonány 30. dubna,“ napsalo ministerstvo v oficiálním prohlášení s tím, že čtveřice byla popravena za podíl na vraždě.

 

Bývalý tchajwanský ministr spravedlnosti Wang Čing-feng spolu s mezinárodní lidskoprávní organizací Amnesty International mnohokrát naléhal na prezidenta Ma Jing-ťioua, aby trest smrti definitivně zrušil. Úspěšný však nebyl a nakonec kvůli tomu rezignoval na svoji funkci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tibet patří Číně, ujistil Sarkozy komunisty v Pekingu

 

Na Tchaj-wanu se trest smrti nevykonával od roku 2005. Od roku 1987 zde bylo popraveno asi 500 lidí. V tamních věznicích je nyní kolem čtyřicítky lidí odsouzených k nejvyššímu trestu.

 

Tchajwanci trest smrti podporují a vláda jej neruší, aby nepřišla o voliče. I kdyby se tuto otázku rozhodla v budoucnu projednávat, zcela jistě o tom nebude rozhodovat před listopadovými regionálními volbami.

tn.cz / Mediafax