Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.12. 2009 08:24

Nálet jemenských stíhaček zabil 30 členů Al-Kájdy

Při náletu v Jemenu byla zabita skupina teroristů ze sítě Al-Kájda - ilustrační foto.

Čtvrteční ranní nálet v Jemenu zabil skupinu členů místní odnože teroristické sítě Al-Kájda.

K zásahu došlo v provincii Šabva, asi 650 kilometrů východně od hlavního města Saná. Mezi zabitými jsou údajně i vysoce postavení členové jemenské odnože Al-Kájdy.

 

Jemenské letectvo bombardovalo pozice teroristů už minulý týden a zabilo také kolem 30 osob.

 

Al-Kájda má podle analytiků v Jemenu své velké útočiště. V boji proti terorismu Jemenu pomáhají stále intenzivněji Američané. Ti podle agentury AP jen za letošek dali Jemenu na vojenskou pomoc téměř 70 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč). Podle dostupných informací se Američané účastnili minulý týden náletu proti Al-Kájdě.

 

Nebezpečná odnož Al-Kájdy

 

Americký protiteroristický expert Richard Barrett řekl v listopadu agentuře Reuters, že jemenská větev Al-Kájdy je pravděpodobně ze všech nejnebezpečnější, protože je nejblíže jejímu vedení a snaží se útočit na ropného giganta Saúdskou Arábii. Ze Saúdské Arábie pochází předpokládaný vůdce Al-Kájdy Usáma bin Ládin.

 

Al-Kájda na Arabském poloostrově vznikla údajně letos spojením buněk Al-Kájdy z Jemenu a Saúdské Arábie. Vyhlásila úmysl znásobit útoky a destabilizovat ty arabské vlády, které se opírají o podporu Západu, zvlášť pak Saúdskou Arábii. Ta má klíčový význam pro zásobování Západu ropou a spolupracuje s ním i vojensky, přičemž na jejím území jsou nejposvátnější místa islámu.

tn.cz / ČTK