Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.7. 2010 17:03

NASA a Microsoft zdarma zpřístupnily mapu vesmíru

Mapa vesmíru
Zdroj: Oficiální zdroj
Mapa vesmíru v aplikaci Worldwide telescope

Největší a nejpodrobnější mapu hvězdné oblohy, jež by po vytištění zabrala plochu větší než celé fotbalové hřiště, zdarma zpřístupnily společnost Microsoft a NASA.

Softwarová firma o tom informovala ve čtvrtek. Nová virtuální mapa vesmíru Terapixel umožňuje sledovat jak celou hvězdnou oblohu, tak i přibližovat pohled na různé vzdálené galaxie. Mapa vnikla spojením tísíců obrázků oblohy pořízených během 50 let dvěma pozemními teleskopy – Palomar v americké Kalifornii a UK Schmidt v australském Novém Jižním Walesu. Svým terapixelovým rozlišením se stává vůbec největší fotografií noční oblohy na světě, které by po vytisknutí přesáhla velikost fotbalového hřiště.

 

Aplikaci WorldWide Telescope s uvedenými rozšířeními si mohou zájemci zdarma stáhnout ZDE.

 

Součástí rozšíření aplikace WorldWide Telescope je kromě mapy hvězdné oblohy také trojrozměrný model Marsu v nejvyšším dostupném rozlišení.

 

Mapa vesmíru
Zdroj: Oficiální zdroj

 

"Uživatelé aplikace WorldWide Telescope si nyní mohou přiblížit planetu Mars až na úroveň, kdy uvidí podrobné detaily jejího povrchu. Díky speciálnímu režimu mapy mohou rovněž sledovat výšku jednotlivých kráterů či hloubku kaňonů. Nové funkce v lidech vyvolávají pocit, jako by tam skutečně byli," přiblížil nové funkce aplikace ředitel divize vývoje ve společnosti Microsoft Jiří Karpeta.

 

Trojrozměrný model Marsu byl vytvořen z více než 13 tisíc fotografií pořízených vesmírnými prostředky NASA včetně planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Obrázky byly následně spojeny dohromady, převedeny do 3D a mapa povrchu byla barevně upravena tak, aby co nejvíce odpovídala posledním poznatkům o vzhledu planety. Jako doprovodný materiál pro uživatele aplikace připravili přední astronomové také interaktivní videoprůvodce po Marsu.

tn.cz / Mediafax