Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.12. 2010 23:06

Americká NASA objevila NOVOU formu života!

Mars
Zdroj: TN.cz
Existuje život kromě Země i na Marsu? Ve čtvrtek možná budeme vědět víc

Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našli na Zemi novou formu života. Objevili bakterii, jejíž DNA obsahuje arzenik, který je pro člověka jedovatý.

Dosud známé formy života na naší planetě tvoří šest základních prvků: vodík, uhlík, dusík, kyslík, síra a fosfor. Objev amerických vědců je proto přelomový – u bakterie nalezené v kalifornském solném jezeře Mono nahrazuje posledně jmenovaný prvek právě arzenik.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 


Oznámení vesmírné agentury na internetu vyvolalo vášnivé diskuze o případném objevu mimozemského života.

Vědci bakterie z jezera zkoumali v laboratorních podmínkách, přičemž postupně zvyšovali koncentraci arzenu. Zjistili, že bakterie nejenže arzenik dobře snáší, ale začleňuje ho do vlastní DNA a buněčných membrán.

V jezeře žije v takovém v prostředí, jež je pro jiné organismy smrtící, a může se živit takovými látkami, které jsou pro ostatní tvory jedovaté.

Za objevem, zveřejněném ve čtvrtek v prestižním magazínu Science, stojí Felisa Wolfeová-Simonová z Arizonské univerzity a její tým.

"Pokud něco na Zemi dokáže něco tak nečekaného, co dalšího nám ještě může ukázat život, a my to ještě neviděli? Teď je na čase to zjistit," sdělila vědkyně.

Vědecký tým přišel s nápadem, že fosfor v organických sloučeninách u organismů lze nahradit arzenem.

"Nová na tom je skutečnost, že se arzenik používá jako stavební kámen pro organismus," vysvětlil spoluautor studie Ariel Anbar. "O tom, že život vyžaduje těchto šest prvků bez výjimky, jsme už uvažovali, a teď se to potvrdilo. Ale možná je to jen výjimka," doplnil.

NASA dříve tento týden oznámila, že představí revoluční astrobiologický objev, který má "ovlivnit hledání mimozemského života". Sdělila, že na programu konference jsou témata o geologii Marsu, fotosyntéze na bázi arzenu či podobnosti Země a Saturnova měsíce Titanu.
 

Přímý přenos z konference NASA můžete sledovat ZDE!

 

 

Watch live streaming video from astrobiology50th at livestream.com

 

 

 

Pokud se vám tisková konference NASA nespoští v okně AT zkuste tento odkaz .

 

 

Rhea
Zdroj: NASA Saturnův měsíc Rhea, na kterém sonda Cassini objevila tenkou atmosféru sestávající se ze 70 procent z kyslíku a ze 30 procent z oxidu uhličitého.


"Ve čtvrtek zahájíme tiskovou konferenci, která bude pojednávat o objevu majícím dopad na hledání mimozemského života," uvedli ve středu zástupci NASA.


ČTĚTE TAKÉ:
Objevů cizích planet přibývá. Na některých tělesech je i kyslíková atmosféra
Na vesnici v Kazachstánu spadlo ruské "UFO"
Vědci: Na Marsu by se měl hledat život
Objevena první planeta, která se zrodila v cizí galaxii
Co bylo před vznikem našeho vesmíru? Údajně jiný vesmír


Konference se nejspíše bude týkat Saturnova měsíce Rhea. Na něm totiž experti objevili kyslíkovou atmosféru. "Je to poprvé, co jsme našli v jiném světě kyslíkovou atmosféru,“ uvedl londýnský astronom Andrew Coates.


Místo UFO kulové blesky


Objev NASA přichází právě ve chvíli, kdy australský astrofyzik Stehen Hughes se snaží vysvětlit původ některých UFO. Ten zkoumal velké meteory, které se přehnaly přes australské Brisbane v roce 2006. Má za to, že za takzvanými výlety ufonů stojí atmosferické kulové blesky.


"Když si uvědomíte lidskou touhu po nepoznaném a spojíte si ji s kulovými blesky, může to vysvětlit spoustu UFO,“ uvedl Hughes.


Kulový blesk u nás proslavil stejnojmenný film z dílny Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Je to stále ještě ne úplně probádaný jev, který zajímá spoustu fyziků.

 

 

ora, adr TN.cz