Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 9. 2010

Návrat ruské kosmické lodi Sojuz se opozdí. Má technické problémy

Sojuz
Zdroj: Oficiální zdroj
Kosmická loď Sojuz

Poprvé v historii se zpozdí návrat ruské kosmické lodě Sojuz od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Má totiž problémy s odpojením od stanice, informuje v pátek agentura Reuters a server deníku Der Standard.

ISS by na palubě Sojuzu měli opustit dva ruští kosmonauti Alexander Skvorcov a Michail Kornijenko a americká astronautka Tracy Caldwellová-Dysonová.

 

Původně se měla kosmická loď oddělit od ISS v 03:35 SELČ. Přistát v kazašské stepi pak měla v 06.55. Nový termín návratu astronautů z kosmu je kvůli závadě naplánován na sobotu, napsal deník Daily Mail.

 

"Nic takového se tu zatím nestalo," uvedl mluvčí moskevského řídícího střediska.

 

Ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos Anatolij Perminov sdělil, že technický problém způsobil počítač, který chybně vyslal varovný signál, jenž ohlašuje, že připojená kosmická loď není připravena odletět. Dodal, že technici přesnou příčinu obtíží stále zjišťují.

 

Sojuz TMA-18 s trojicí astronautů přistál na ISS 4. dubna.

 

Na Mezinárodní vesmírné stanici zůstanou po odletu Sojuzu ještě tři lidé. Rus Fjodor Jurčikin a Američané Doug Wheelock a Shannon Walkerová odletěli do vesmíru v modulu Sojuz TMA-19 v polovině června.

 

"Nevím o žádném technickém problému na stanici, ani jinde, který by ohrožoval tuto posádku," řekl k tomu Perminov.

tn.cz / Mediafax