Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.10. 2010 23:25

Nebezpečí! Jaderná ponorka najela na mělčinu...

Britská jaderná ponorka najela v pátek na mělčinu u pobřeží Skotska. Informuje o tom agentura Reuters.

Útočná ponorka HMS Astute uvízla na kamenité mělčině u ostrova Skye. Televize BBC uvedla, že se tak patrně stalo při námořních zkouškách, protože podmořské plavidlo, které bylo spuštěno na vodu v červenci 2007, má vstoupit do služby nejdříve příští rok.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z TELEVIZNÍCH NOVIN:

 

Ponorka na mělčině
Útočná ponorka HMS Astute uvízla na kamenité mělčině u ostrova Skye


"Nejde o jaderný incident. Nejsou tam žádní zranění," ujistil mluvčí britského ministerstva obrany. Doplnil, že voda do ponorky po incidentu nepronikla.

 

PODÍVEJTE SE NA PONORKU ASTUATE, KTERÁ UVÍZLA V ZÁLIVU:

 

PODÍVEJTE SE, JAK VYPADÁ BRITSKÁ JADERNÁ PONORKA ASTUTE:


Ponorka HMS Astute je prvním plavidlem ze stejnojmenné třídy. Jde o nejnovější třídu britských nukleárních útočných ponorek, které nahrazují ponorky tříd Swiftsure a Trafalgar.


Délka HMS Astute je 97 metrů a šířka 11 metrů, hloubka ponoru dosahuje tří set metrů. Plavidlo je vybaveno tlakovodními jadernými reaktory Rolls-Royce PWR 2. Může nést 38 protiponorkových torpéd Spearfish a střel Tomahawk, útočit na jiné ponorky, lodě i pozemní cíle. Sonarový systém má dosah tři tisíce námořních mil (5556 kilometrů).

 

Ponorka grafika


Kromě útočných schopností dokáže tato ponorka mimo jiné odposlouchávat konverzace mobilních telefonů nebo být prakticky neviditelná pro nepřátelská plavidla.

Mediafax