Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 2. 2011

Nečas jednal s britským premiérem Cameronem o krizi v Egyptě

Petr Nečas
Zdroj: Mediafax

Český premiér Petr Nečas v sobotu na konferenci Mnichově jednal se svým britským protějškem Davidem Cameronem ohledně krizové situace v Egyptě.

Společenské změny v Egyptě nesmí provázet násilí, uvedl Nečas. S britským předsedou vlády Cameronem jednal Nečas ještě před zahájením 47. mnichovské bezpečnostní konference v Mnichově.
 

Česká republika není podle premiéra Nečase velmocí, která by mohla případné dohody garantovat, nebo přímo vstupovat do jednání. "Na druhé straně Egypt dlouhodobě patří mezi priority naší zahraniční politiky. S přechodem k demokratickému uspořádání má Česká republika zkušenosti a tak může Egyptu v otázkách nastolování demokracie pomoci," doplnil český premiér. Dalším tématem společného setkání byl například pakt pro konkurenceschopnost, který společně předložila Francie a Německo.
 

"Světoví státníci musí vyvinout maximální úsilí, aby veškeré reformy a změny v Egyptě proběhly bez násilí, pokojnou cestou a na základě politické shody", uvedl v průběhu konference Nečas.


PSALI JSME:

Jak zachránit EUROZÓNU? Merkelová a Sarkozy mají plán!
 

Události v Egyptě se oproti původním plánům staly jedním z hlavních témat mnichovské konference. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na ní vyjádřil obavy z bezpečnostního vývoje "před prahem" Evropy.
 

Bavorská metropole hostí na 350 oficiálních hostů. V průběhu víkendu by se mělo diskutovat mimo jiné i o dopadech finanční krize na obranné rozpočty nebo situaci v Afghánistánu.
 

Mediafax