Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 10. 2011

NECHUTNÉ! Drogové kartely využívají k pašování drog školáky! Říkají jim POSTRADATELNÍ!

Mexické drogové kartely využívají na svých pašeráckých stezkách přes americký stát Texas místní děti. Informuje o tom v pondělí agentura Reuters.

Ředitel texaského úřadu pro veřejnou bezpečnost Steven McCraw sdělil, že nejméně šest mexických drogových kartelů má v Texasu své buňky, jejichž úkolem je shánět děti na plnění snadných úkolů. Pašeráci lákají školáky na rychlé peníze a přezdívají jim "expendables", česky "postradatelní".

"Zaplatí dítěti třeba padesát dolarů za to, že přeparkuje automobil z jednoho místa na druhé. Kartel tak zjistí, jestli policie vůz sleduje. Je jasné, že pokud se s nimi jednou zapletete, přijdou následky," vysvětlil McCraw, podle něhož mexické drogové gangy působí ve všech významných texaských městech.

Podle statistik úřadu zadrželi za poslední rok v Texasu nejméně 25 dětí, které pomáhaly při pašování. "Tento měsíc jsme zatkli dvanáctiletého chlapce v kradeném bílém pickupu s 363 kilogramy marihuany," sdělil McCraw.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Jak se pochoduje pod vlivem drog


Připustil, že využívání dětí je strategicky velmi účinným tahem mexických gangů. Děti totiž nejsou podezřelé, dá se s nimi snadno manipulovat a na jejich uplacení stačí malé částky. Co víc, pokud je police chytí, hrozí jim jen malé tresty.

Texas se snaží najímání dětí narkomafií bránit vládním programem Operation Detour. Rodiče a děti se v rámci něj ve školách a komunitních centrech dozvídají, jak je spolupráce s mexickými gangy nebezpečná.

Mexické drogové kartely působí zejména v okolí hranic mezi Mexikem a Spojenými státy. Soupeří mezi sebou o lukrativní pašerácké cesty ze Střední Ameriky přes Texas do USA.

Činnost narkomafie v Mexiku je spojena s korumpováním policistů, brutálními vraždami a vypalováním domů. Těla obětí bývají objevována zohavená, s usekanými končetinami a bez hlavy.

tn.cz / Mediafax
Reklama