Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 3. 2011

NECHUTNÉ FOTO: Američtí vojáci pózují s mrtvým civilistou!

Údajné týrání Afghánců americkými vojáky

Německý časopis Der Spiegel zveřejnil dvě fotografie, na kterých američtí vojáci pózují se zabitým afghánským civilistou.

Ve Spojených státech se již píše o tom, že by snímky mohly způsobit stejný skandál, jaký v roce 2004 vyvolaly fotografie mučení v irácké věznici Abú Ghrajb. Zřejmě také dále posílí protiamerické nálady v Afghánistánu. Americká armáda se již za činy svých vojáků, které tento týden čeká soud, veřejně omluvila.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mučení v Abú Ghrajbu: nové fotky dokazují i homosexuální týrání

 

Údajné týrání Afghánců americkými vojáky - 2
Údajné týrání Afghánců americkými vojáky"Snímky, jež zveřejnil Der Spiegel, zobrazují činy, které nás odpuzují jako lidské bytosti a jsou v rozporu se standardy a hodnotami armády Spojených států. Omlouváme se za bolest, kterou tyto fotografie způsobují," uvedla.

Údajné týrání Afghánců americkými vojáky - 1
Údajné týrání Afghánců americkými vojáky


Žaloba za smrt civilistů


Snímky byly podle všeho zabaveny při vyšetřování skupiny pěti amerických vojáků, která od loňska čelí obžalobě kvůli zabíjení civilistů v afghánské provincii Kandahár. Dalších sedm vojáků ze stejné jednotky čelí obvinění, že se činy svých spolubojovníků snažili krýt. Ve Spojených státech jejich zveřejnění brání soudní příkaz. Není jasné, jak se k fotografiím dostal německý týdeník.

Podle časopisu jsou na snímcích vojáci 5. Strykerovy brigády 2. pěchotní divize. Na jednom s mrtvolou afghánského civilisty Gula Mudína zabitého členy jednotky 15. ledna 2010 pózuje specialista Jeremy Morlock. Dřepí u zakrvácené mrtvoly a usmívá se. Na druhé fotografii totéž činí svobodník Andrew Holmes. Oba mrtvého drží za hlavu.

Podle obžaloby Mudín šel naproti vojákům. Morlock pak hodil granátem, aby to vypadalo, že na americké vojáky někdo útočí. Holmes viděl granát a vystřelil na Mudína. Palbu na vesničana pak zahájili i další vojáci a zabili ho.

Sporné zásahy zahraničních vojáků


Der Spiegel fotografie zveřejnil v okamžiku, kdy Spojené státy v Afghánistánu čelí stále většímu tlaku kvůli úmrtím civilistů při jejich vojenských akcích. Loni jich v zemi zahynul rekordní počet - přes 2700. Bylo to meziročně o 15 procent více. Podle Organizace spojených národů nicméně za zhruba tři čtvrtiny těchto úmrtí může povstalecké hnutí Taliban.

tn.cz / ČTK
Reklama