Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 4. 2013
Pouliční nepokoje

Neklidné volby: Při střetech ve Venezuele zemřelo sedm lidí!

Venezuela - prezident Maduro
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Při povolebních střetech ve Venezuele zemřelo sedm lidí a 61 osob utrpělo zranění, 135 lidí bylo zatčeno. Oznámila to generální prokurátorka Luisa Ortegová. Střety v ulicích propukly poté, co volební komise v pondělí potvrdila navzdory protestům opozice ve funkci prezidenta Nicoláse Madura, kterého nedávno zemřelý Hugo Chávez určil jako svého nástupce.

Nový venezuelský prezident Nicolás Maduro svého rivala z řad opozice Henriqua Caprilese obvinil, že chystá převrat, a oznámil, že nepovolí středeční demonstraci opozice v Caracasu. "Je čas na tvrdou ruku," řekl Maduro, když v televizi oznámil, že středeční protest opozice nepovolí. Opozice si tímto protestem chce vynutit přepočítání hlasů z nedělních prezidentských voleb.
 

Ortegová sdělila, že mrtví demonstranti byli prostí pracující, čímž naznačila, že se zřejmě jedná o stoupence Madura. Ten ve svém televizním projevu obvinil Caprilese přímo. "Jste odpovědný za smrt, kterou dnes oplakáváme," řekl Maduro.
"Samozvanec a jeho vláda nařídili násilí, aby se předešlo přepočítání hlasů," reagoval na Twitter Capriles. "Jsou nezodpovědní!" dodal.
 

Protesty stoupenců obou kandidátů pokračovaly v ulicích měst po celé zemi i v úterý. Stoupenci Madura i opozičního Caprilese shodně tvrdí, že novým prezidentem s šestiletým mandátem je jejich kandidát. Levicový politik Maduro podle volební komise získal 50,8 procenta hlasů. Protikandidát Capriles 49 procent.
 

Aktivisté opozice podle agentury Reuters oznámili, že v nedělních volbách zvítězil Capriles nad Madurem rozdílem 350 až 400 000 hlasů. Podle oficiálních údajů volební komise byl poměr opačný - Maduro porazil Caprilese o zhruba 235 000 hlasů.
 


Capriles žádá ruční přepočítání hlasů, mluvčí volební komise ale oficiální výsledek označil za "nezvratný". K přepočítání volebních hlasů v pondělí venezuelské úřady vyzval i Bílý dům ve Washingtonu a Organizace amerických států. Volební komise jejich žádost rezolutně odmítla jako "vměšování".
 

V pondělí v Caracasu demonstroval několikatisícový dav Caprilesových stoupenců. provolával protivládní hesla a vyzýval kolemjdoucí, aby se k pochodu připojili. Demonstranty zastavili ozbrojení policisté a zabránili jim v cestě k sídlu prezidenta a vládních úřadů. Konfrontace studentů s policií vyústila v násilnosti, při nichž policisté použili slzný plyn a gumové projektily.

tn.cz / ČTK / hmr