Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2013
kauza snowden

Němci vyšli do ulic! Protestují proti americkému špiclování internetu

Muž s počítačem
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Němci dnes vyšli do ulic, aby dali najevo svůj protoest proti americkému sledování internetové komunikace. Na tento fakt upozornil nedávno bývalý agent Edward Snowden.

Proti sledování internetové komunikace americkými zpravodajskými službami dnes v ulicích Berlína, Mnichova, Hamburku a dalších více než 30 německých měst protestovaly tisíce lidí. Protestující, které neodradila ani dnešní vedra, uposlechli výzvy internetem organizované sítě, která si říká stopwatchingus.

 

Někteří z protestujících měli na hlavách klobouky ze staniolu, nejen proti slunci, ale i jako výraz postoje vůči sledování. Jiní nesli transparenty na podporu bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který vyzradil tajné informace o sledování telekomunikací a internetu a už déle než měsíc se skrývá před americkou justicí na moskevském letišti.

Němci na zprávy o amerických sledovacích operacích reagovali velmi podrážděně a kancléřka Angela Merkelová nadnesla tuto otázku minulý měsíc při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy. Německá vláda pak ujistila, že spolupráce Berlína s americkými tajnými službami se řídí výhradně přísnými právními předpisy. Reagovala tak na informace tisku, že i německé rozvědky úzce spolupracují s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA), která zastřešuje americký tajný program sledování internetového provozu.

 

Snowden týdeníku Der Spiegel řekl, že západní státy, které tak pobouřily špionážní praktiky americké NSA, s touto službou ve skutečnosti dlouho spolupracují. Spiegel s odkazem na tajné dokumenty pak uvedl, že německé tajné služby pracují se sledovacím programem NSA pod názvem Prism a získaná data předávají Američanům.

 

Bývalý šéf NSA Michael Hayden v německé televizi prohlásil, že německé tajné služby jsou do sledovacích aktivit USA intenzivně zapojeny už od teroristických útoků na New York a Washington v roce 2001 - tedy od dob vlády nynější opoziční SPD a Zelených.

tn.cz / ČTK / hru