Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.11. 2014 15:09
Podstoupila eutanázii

Nemocná Brittany zemřela. Termín smrti si předem naplánovala

Brittany s rakovinou
Zdroj: YouTube.com

Skutečně to udělala! Smrtelně nemocná Brittany Maynard si zvolila bezbolestný odchod ze světa. Vybrala si datum smrti a obklopena rodinou spolkla pilulku, po které zemřela.

Devětadvacetileté Brittany lékaři na začátku roku sdělili zdrcující zprávu - má nádor mozku, který se však nedá operovat. Nejprve jí dávali pět nebo deset let života. V dubnu ale přišel ještě větší šok. Zjistili, že Brittany má rakovinu ve čtvrtém finálním stadiu a mladé ženě dali vyhlídku nanejvýš půl roku života. Radila se s lékaři a věděla, co ji na sklonku života čeká, proto vzala vše do svých rukou a rozhodla se pro eutanázii, vybrala si i konkrétní datum smrti. Termín padl na 1. listopadu.

 

Nejen Brittany, ale i celá její rodina se kvůli eutanázii museli přestěhovat do Oregonu, kde zákony asistovaný odchod ze života dovolují. Kromě toho ale Brittany před svou smrtí rozjela i internetovou kampaň Soucit a volba, která se šíří internetem. Žádala změnu zákona pro eutanázii i ve zbytku USA.

V sobotu se na internetu Maynardová rozloučila se svými blízkými. "Sbohem všichni drazí přátelé a příbuzní, které miluji. Dnešek je den, který jsem si zvolila, abych důstojně odešla z tohoto světa kvůli mé smrtelné chorobě, onomu strašlivému nádoru na mozku, který mi tolik vzal... ale který by mi mohl vzít ještě o tolik víc," napsala ve vzkazu.

 

"Svět je krásné místo, cestování mi bylo nejlepším učitelem a moji přátelé a rodina těmi největšími dárci. I teď, když toto píši, mám kolem své postele kruh lidí, kteří mě podporují," dodala.

 

Pohledná brunetka zemřela v sobotu, kdy spolkla obklopena rodinou smrtící pilulku. "Odešla poklidně, ve své posteli, obklopená nejbližší rodinou a milovanými," oznámila na Facebooku organizace Compassion & Choices.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zpověď Evy Pilarové o rakovině: Jak se zákeřnou nemocí bojovala?

Chudák Hugh Jackman: Zase se léčí s rakovinou

TN.cz