Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 7. 2012
nevyčíslitelná ztráta

Ničení svatyní nekončí! Islamisté s motykami zbořili v Timbuktu další dvě

Islamisté dnes v africkém Mali zničili další ohrožené památky. Ve starobylém městě Timbuktu zaútočili na dvě hrobky v hliněné mešitě Djingareyber, která je zapsána na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ničení mimořádně vzácných svatyň tak nekončí. Včetně dneška zničili islamisté už sedm ze šestnácti vzácných mauzoleí. A to navzdory tomu, že místní muslimové jsou proti.
 

"Islamisté zničili dvě hrobky velké mešity Djingareyber. Střílejí do vzduchu, aby odehnali davy lidí," řekl agentuře AFP jeden ze svědků. Dodal, že útočníci také zablokovali silnice, které k mešitě vedou.
 

"Ta mauzolea přiléhají k západní zdi mešity. Islamisté mají motyky a dláta, kterými do hrobek vyrobených z hlíny mlátí. Říkají, že všechno zničí," sdělil zdroj blízký imámovi mešity, která patří k nejnavštěvovanějším památkám v Timbuktu.
 

Další svědek uvedl, že radikálové požádali přítomný štáb televizní stanice Al-Džazíra, aby je při ničení hrobek natočil.
 

[IMAGEBOX_1018367]Ničení památek v Timbuktu pokračuje. Islamisté zaminovali i město Gao

[IMAGEBOX_1018367]

 

Ozbrojení islamisté začali s ničením muslimských posvátných míst na začátku července. Mluvčí hnutí Sanda Ould Boumama zdůvodnil ničení tím, že "všechny svatyně jsou zakázány". Islamisté označují hrobky za projev modlářství a vyjadřují přesvědčení, že jednají ve jménu Alláha.
 

Timbuktu leží na jižním okraji Sahary a je známé třemi mešitami z 15. a 16. století. Město tehdy sloužilo jako centrum šíření islámu. Místní knihovny i soukromníci navíc přechovávají téměř 100 000 historických rukopisů.
 

Sever Mali, řídce osídlené území větší než Francie, dobyli v druhé polovině března po puči v zemi islamisté a kočovní Tuaregové. Zatímco sekulární nomádští ozbrojenci usilují o nezávislost oblasti, islamisté tam chtějí prosadit náboženské právo šaría.

tn.cz / mediafax / gar