Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2009 20:31

Ničivý tajfun zabil už desítky lidí. Milion evakuovaných

Zdroj: Televizní noviny

Tajfun Morakot dorazil k Číně. Milion lidí muselo být evakuováno. Umíraly i děti.

Tajfun Morakot, který si v uplynulých dnech na Tchaj-wanu a Filipínách vyžádal desítky lidských životů, v neděli dorazil k pobřeží Číny. Kvůli tajfunu bylo v největší asijské zemi evakuováno téměř milion lidí.

 
Řádění živlu, který na pevninské části Číny nejprve zasáhl okres Sia-pchu v provincii Fu-ťien, přineslo prudké srážky a vítr o rychlosti až 119 kilometrů v hodině. Podle agentury Nová Čína se ve Wen-čou v provincii Če-ťiang zřítilo pět domů. V troskách jednoho z nich zemřelo dítě.


Letiště ruší lety. Kolaps v dopravě


"Čtyři dospělé a čtyřletého chlapce zavalila suť, dítě zemřelo odpoledne," uvedla Nová Čína, která také napsala, že z letiště ve Wen-čou muselo být zrušeno 39 letů. Narušena byla i doprava v dalších městech regionu a na následky bouřlivého počasí se připravuje metropole Šanghaj.


Na Tchaj-wanu způsobil tajfun záplavy a sesuvy půdy, které zabily nejméně 12 lidí. Dalších 31 osob úřady v jižní části ostrova pohřešují. Na čtyři tisíce obyvatel uvězněných v zaplavených vesnicích čekajjí na záchranu. Ve městě Tchaj-tchung se zřítil šestipatrový hotel, který podemlela rozbouřená řeka. Všech 300 hostů se podařilo včas evakuovat.

V některých částech jižního Tchaj-wanu spadlo v pátek a soboty až 200 centimetrů srážek, což je nejvíce za 50 let. Morakot je první tajfun, který letos Tchaj-wan zasáhl. Nejčastěji tajfuny v oblasti vznikají v období mezi červencem a srpnem.

 
Následkům řádění Morakotu neušly ani Filipíny, kde si tajfun a monzunové deště vyžádaly 21 životů. Dalších sedm lidí, včetně tří evropských turistů, se pohřešuje. Záplavy a sesuvy půdy zasáhly přes 80 tisíc lidí v 93 vesnicích na severu Filipín, více než 22 tisíc obyvatel muselo opustit své domovy.
 

gib tn.cz / ČTK