Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2012
Dopisy z vazby

Norský masový vrah Breivik chce založit síť pravicových radikálů

Anders Breivik
Zdroj: isifa.com

Norský masový vrah Anders Breivik chce založit síť pravicových radikálů. Zhruba s padesáti extrémisty si dopisuje z vazby. Breivik loni v červenci v Oslu a zejména na ostrově Utoya popravil 77 lidí.

Breivik dostal do vězení stovky dopisů od svých příznivců. Denně je v kontaktu s dalšími pravicovými extremisty, z nichž někteří také sedí ve vězení. Padesátku pravicových radikálů v Evropě chce sdružit v jedné síti a založit extremistické hnutí v evropských věznicích.
 

"Můj klient tráví osm až deset hodin denně psaním dopisů," uvedla atentátníkova obhájkyně Vibeke Bæraová. Breivik v dopisech popisuje, jakým způsobem chce pokračovat v boji proti liberální imigrační politice a dalších demokratických hodnotách jeho rodného Norska.
 

Breivik má v cele k dispozici počítač bez připojení k internetu. Nemůže proto odesílat ani přijímat e-maily a je odkázán na poštovní styk. Obsah jeho korespondence kontrolují vězeňští dozorci.
 

Několik politiků již proti Breivikovu dopisování vznesli námitky. Podle nich jde o stálou hrozbu, protože jeho dopisy mohou ostatní nabádat k násilí.
 


Breivik za svůj pobyt ve vězení obdržel bezmála 600 dopisů. Vězňové mají korespondenci povolenou, ale vedení Breivikovy věznice zvažuje atentátníkovo psaní omezit. "Vidíme, co píše. Zkoumali jsme, zda jeho dopisy můžeme hodnotit v kontextu jeho útoků," řekl Knut Bjarkeid, ředitel věznice Ila.
 

"Nyní jsme obdrželi potvrzení od ministerstva spravedlnosti, že můžeme," dodal Bjarkeid. To znamená, že vedení věznice by mohlo Breivikovu korespondenci zakázat.
 

Breivik také uvádí, že hodlá napsat tři knihy. V jedné by psal o svých loňských útocích, ve druhé o ideologii, která jej k nim vedla, a ve třetí by popsal své představy budoucnosti.
 

Třiatřicetiletý Breivik loni 22. července odpálil bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utoya severozápadně od metropole, kde tábořili členové mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.
 

Výbuch v Oslu zabil osm lidí. Na ostrově Utoya připravil Breivik o život dalších 69. Nejmladší z obětí zrovna slavila 14. narozeniny. Zraněno bylo 242 lidí.
 


Breivik prohlašuje, že svým činem chtěl norskou společnost bránit před islamizací a multikulturalismem. Nyní ve vazební věznici čeká na rozsudek soudu. Proces s ním skončil před měsícem a 24. srpna soud vynese verdikt.
 

Porota nepochybuje o tom, že Breivik je pachatelem vražd. Musí však rozhodnout o jeho duševním zdraví. Pokud by dospěla k závěru, že vraždil v nepříčetnosti, putoval by místo do vězení do psychiatrické léčebny. V opačném případě mu hrozí nejvyšší možný trest, což je v Norsku 21 let odnětí svobody. Pobyt za mřížemi lze po této době rozhodnutím soudu prodloužit.
 

tn.cz / Mediafax / hmr