Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2011

Novináře v Afghánistánu zastřelil voják NATO! Považoval ho za atentátníka!

Příslušník britské armády v Afghánistánu
Zdroj: Oficiální zdroj
(ilustrační foto)

Severoatlantická aliance přiznala, že americký voják letos v červenci zastřelil v Afghánistánu reportéra stanice BBC, kterého mylně považoval za sebevražedného atentátníka. O závěrech vyšetřovací zprávy aliančních jednotek ISAF píše ve čtvrtek agentura AFP.

Koaliční voják zastřelil pětadvacetiletého paštúnského novináře Ahmada Umada Chpulvaka při zásahu aliančních sil v sídle státního rozhlasu a televize ve městě Tarín Koút, které leží v jihoafghánské provincii Uruzgán. V budově se předtím odpálili dva sebevražední atentátníci.

 

Vojáci si při zásahu povšimli muže, který "něco svíral v pěsti a druhou rukou se snažil něco vzít". "Na základě událostí předcházejících minut jeden z vojáků vyhodnotil, že se muž chová jako sebevražedný atentátník, který se snaží odpálit výbušninu. Zastřelil jej svou (karabinou) M-4," píše se ve zprávě.

 

Jiný zpravodaj BBC David Loyn sdělil, že Chpulvak se ukryl v koupelně a předmětem, který držel v ruce, mohl být jeho průkaz novináře. Chpulvak údajně před svou smrtí poslal svému bratrovi dvě sms zprávy. V první napsal: "Schovávám se. Smrt přichází." V druhé bratra vyzval, aby "se za něj modlil, jestli zemře".

 

Novinář byl jedním z 19 lidí, kteří při střetu v budově zahynuli. Mise ISAF uzavřela šetření s tím, že Chpulvakova smrt je tragédií a rodině zesnulého vyjádřila upřímnou soustrast. Zpráva ale zároveň trvá na tom, že vojáci jednali v souladu s předepsanými pravidly a přiměřeně s ohledem na dané okolnosti.

 

V Tarín Koút propukly po sebevražedném útoku povstalců těžké boje. Obě strany použily těžké zbraně, granátomety a útočné pušky. Afghánským vojákům pomohly nálety NATO.

 

K útoku na rozhlas se přihlásilo fundamentalistické hnutí Taliban. Odpovědnost za smrt novináře však odmítlo.

 

Chpulvak pracoval pro BBC od roku 2008. Psal i pro afghánskou tiskovou agenturu Padžvak.

 

"Smrt Ahmada Umada zdůrazňuje velké nebezpečí, jemuž čelí novináři, kteří dávají svůj život v sázku, aby poskytovali informace. Je nezbytné, aby se novinářům dostalo nejlepší možné ochrany, když podávají zprávy z nebezpečných oblastí, aby celý svět mohl slyšet jejich příběhy," řekl ředitel zahraniční redakce BBC Peter Horrock s tím, že britská stanice sice přijímá závěr vyšetřování, ale ponechává si právo důkladně zprávu prozkoumat.

 

V Afghánistánu slouží 140 tisíc vojáků mise ISAF. Zahraniční síly by měly odejít do roku 2014.

tn.cz / Mediafax