Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.7. 2012 08:34
nenahraditelná škoda

Ničení památek v Timbuktu pokračuje. Islamisté zaminovali i město Gao

Islamističtí rebelové v pondělí poničili bránu do starobylé mešity v malijském Timbuktu. Jejich spojenci z teroristické sítě Al-Káida pak zaminovali okolí města Gao na severu země.

Brána mešity Sidi Jeja z 15. století byla uzavřena desítky let. Její otevření podle místních přináší neštěstí. Svědkové proto pondělnímu ničení brány přihlíželi s obavami a se slzami v očích.
 

Příslušníci radikální skupiny Ansar Dine (Obránci víry) ničí malijské památky již několik dní. Islamisté rozbíjením svatyní reagují na jejich zařazení na seznam ohrožených památek UNESCO. Hrobky označují za rouhačské.
 

Severoafrická odnož teroristické organizace Al-Káida, která si říká Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM), mezitím obklíčila město Gao a zaminovala celé jeho okolí.
 

"Islamisté zaminovali oblast okolo města Gao," potvrdil Mossa Ag Attahír, mluvčí Tuaregů, kteří dosud region ovládali. "Využívají obyvatele města jako rukojmí, jako lidské štíty, aby se tak chránili před našimi odvetnými útoky," dodal.

 

[IMAGEBOX_1018367]Vzkaz islamistům: Ničení svatyní v Timbuktu je válečný zločin![IMAGEBOX_1018367]
 

"Mnoho lidí se pokouší uprchnout například v autobusech do Bamaka. Islamisté je však zastavují a brání jim v odjezdu," uvedl Attahír.
 

Ansar Dine je jedno z islamistických hnutí napojených na Al-Káidu, které se chopilo moci v severním Mali po březnovém státním převratu.
 

Timbuktu leží na jižním okraji Sahary. Je známé třemi mešitami z doby, kdy město sloužilo jako centrum šíření islámu. Kromě toho se tam nachází 16 hřbitovů a mauzoleí. Místní knihovny i soukromníci navíc přechovávají téměř 100 000 historických rukopisů.

tn.cz / mediafax / gar