Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 7. 2013
dopadli gang

Nutili Češky k prostituci v zahraničí! Teď půjdou za mříže!

Zdroj: TN.cz

Dostali je! Ve Velké Británii padly tvrdé tresty pro deset členů českého gangu za tzv. obchodování s bílým masem. Nalákali do Británie a Irska dívky, které využívali k podvodům se sňatky, hlavně s Indy a Pákistánci, aby tím legalizovali jejich pobyt. Zároveň dívky nutili i k prostituci. K té byly nuceny vydíráním a někdy i bitím.Případ je výjimečný ještě další okolností. Poprvé vznikl společný česko-britský vyšetřovací tým.

Na dovedení gangu před soud pracoval několik let. Gang ovládal odhadem až 60 dívek. Jejich podvodnými sňatky s Pakistánci a Indy legalizoval jejich pobyt v zemích EU. Aby gang dívky psychicky zlomil, odebíral jim jejich půlroční povolení pobytu.
 

Jednou z obětí je i Zuzka z Liberce. Tav v 19ti letech odjela za vidinou peněz do Anglie.
 

"Zmizela. Najednou ji sebrali a odvezli do Anglie. Nikomu to nepřeju. Svou dceru nevidě 2,5 roku," říká se slzami v očích otec ztracené Roman Fiala.
 

 

"Tato kauza se týká cirka 50 poškozených. Dívkám byla nabízena legální práce na území velké Británie a Irska," říká Radim Kadlček z krajského státního zastupitelství v Liberci.
Podle britského soudu ale v případu budou zapleteny i další desítky dívek.
 

Gang byl nejúspěšnější ve Stráži pod Ralskem. Právě odtud se mu do Velké Británie podařilo naverbovat několik desítek děvčat. A mnoho dalších hned se sousedního města. Z Jablonného v Podještědí.
 

V Británii gang dívkám okamžitě zabavil jejich dočasná povolení k pobytu. Mohly volat domů svým rodinám, ale říkat směly jen naučené věty.

 

"Volala mi že je v Anglii. Že se má dobře, ale my jsme tomu nevěřili. Protože nám pořád utínali telefony. Když jsme se chtěli něco dozvědět, jako co se děje, kde je, adresu, tak nám vždycky položili telefon. Dělala tam prostitutku a oni ji potom provdali," vzpomíná zdrcený otec Zuzky.
 

" Byl tam příslib částky plus 30 000 korun za sjednání a uzavření fiktivního sňatku. Jednalo se o osoby pocházející ze zemí mimo EU. Typicky Pákistán, Indie," dodává Kadleček.
 

Zuzka se s rodiči viděla po 2,5 letech. Její maminka 14 dní poté zemřela. Na rakovinu. Britský soud v Londýně teď všechny aktéry potrestal mnohaletým vězením.
 

bru, Ivan Berka TN.cz