Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 9. 2009

Obama nechce posílat další vojáky do Afghánistánu

Barack Obama chce vyhrát válku v Afghánistánu, odmítá však požadavek amerických velitelů, aby do této země odvelel další vojáky.

"Dokud se neukáže, že naše strategie v Afghánistánu je správná, nevyšlu tam další mladé muže a ženy," řekl americký prezident v pořadu televize NBC.


"Nechci, abychom byli v Afghánistánu jen proto, abychom si zachovali tvář nebo, abychom vyslali signál, že tam budeme navěky,“ dodal.


Američtí generálové usilují o to, aby získali Obamův souhlas s dalšími desítkami tisíc vojáků pro Afghánistán. "Někteří vojenští plánovači jsou náchylní k myšlence, že více vojáků vyřeší jakýkoli problém," řekl na jejich adresu Obama. "První otázka však zní: Je správná naše strategie, děláme správnou věc?"


Obama v březnu oznámil, že vyšle do Afghánistánu jako posily 21 000 vojáků. Koncem roku by tak Amerika v islámském státu měla mít 68 0000 vojáků. Na začátku roku, před Obamovým nástupem do Bílého domu, přitom Spojené státy měly v zemi "jen" 32 000 mužů a žen ve zbrani.


Většina z posil, které Obama slíbil, už do Afghánistánu odletěla. Nyní působí v Afghánistánu 62 000 amerických vojáků. Na straně Američanů navíc bojují desítky tisíc spojenců. Přesto si tato početná a špičkově vyzbrojená armáda nedokáže poradit s dvaceti tisícovkami bojovníků Talibanu, kteří proti nim v Afghánistánu vedou gerilovou válku.

tn.cz / Mediafax