Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 8. 2010

Obama: Splnil jsem svůj slib, válka v Iráku končí

Americký prezident Barack Obama v sobotu prohlásil, že válka v Iráku končí a země se už může vydat svou vlastní cestou. Obama tak podle svých slov splnil slib, který v roce 2008 dal jako kandidát na prezidentský post, informuje agentura Reuters.

"V úterý, po více než sedmi letech, Spojené státy ukončí bojovou misi v Iráku a podniknou tak důležitý krok k odpovědnému konci irácké války," řekl Obama s odkazem na termín 31. srpna, do něhož nařídil ukončit všechny bojové operace.

 

"Svůj slib jsem splnil."

 

"Jako kandidát na tento úřad jsem slíbil, že tuto válku ukončím. Jako prezident tak činím," dodal Obama, který je na dovolené na ostrově Martha´s Vineyard ve státě Massachusetts.

 

Nyní je v Iráku nejméně vojáků od roku 2003

 

Po stáhnutí bojových jednotek mělo být v Iráku 50 tisíc amerických vojáků. Na začátku tohoto týdne ale velení americké armády oznámilo, že počet Američanů nasazených v Iráku klesl ještě před koncem srpna pod 50 tisíc.

 

Armáda neuvedla, kolik přesně vojáků nyní v Iráku zůstává, jde ale o nejnižší stav od zahájení invaze v roce 2003.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Iráku je méně amerických vojáků, než nařídil Obama

Irácký generál: Nejsme připraveni na odchod amerických vojáků

Americká armáda odejde z Iráku v srpnu 2010, oznámil Obama

 

Od září se bude armáda soustředit na výcvik iráckých sil

 

Obama řekl, že od doby, kdy se stal prezidentem, stáhl z Iráku více než 90 tisíc vojáků. Podle Obamy nebude od září americká armáda v Iráku dál provádět bojové operace. Místo toho se bude soustředit na výcvik iráckých sil. Američané budou také pomáhat při protiteroristických operacích.

 

"V nadcházejících měsících budou naši vojáci pokračovat v podpoře a výcviku iráckých sil, spolupracovat s Iráčany v protiteroristických operacích a chránit naše civilní i vojenské programy," dodal prezident.

 

Do konce roku 2011 nebude v Iráku žádný americký voják

 

Barack Obama se funkce ujal v lednu 2009. V té době bylo v Iráku 140 tisíc Američanů. Obama tehdy slíbil, že 1. ledna roku 2012 již nebude v Iráku ani jeden americký voják.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax