Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 9. 2010

Obama vyznamenal letce Richarda Etchbergera, hrdinu vietnamské války

Medaili cti, nejvyšší vojenské vyznamenání Spojených států, udělil v úterý americký prezident Barack Obama in memoriam letci Richardu Etchbergerovi, informuje webový portál deníku USA Today. Seržant letectva prokázal hrdinství v roce 1968 ve vietnamské válce a sám při tom zemřel.

Ceremonie se za přítomnosti Etchbergerovy rodiny konala v Bílém domě.

 

"I když je to až po 42 letech, na správnou věc není nikdy pozdě," řekl během slavnostní události prezident Obama.

 

Etchberger v roce 1967 jako čtyřiatřicetiletý dobrovolně přijal účast na tajné misi v Laosu. Na základě mezinárodní dohody o neutralitě této země zde Američané nemohli oficiálně vojensky působit. Etchberger proto v Laosu na jedné z radarových základen pomáhal řídit bombardovací kampaň proti tehdejšímu Severnímu Vietnamu jako civilista - údajný pracovník zbrojařské firmy Lockheed.

 

Blížící se severovietnamská armáda v březnu 1968 zaútočila v Laosu přímo na Etchbergerovu asi dvacetičlennou jednotku. Americký seržant poté bránil kótu Lima 85 a podle tehdejších výpovědí dokázal s útočnou puškou v ruce odvracet útok vojáků Vietkongu, zatímco vysílačkou naváděl americké letouny, které mu asistovaly.

 

Etchberger během bitvy zachránil dva zraněné vojáky, které naložil do záchranné helikoptéry. On sám byl smrtelně postřelen, když mu ostatní pomáhali do vrtulníku. Pohřben je na hřbitově v rodném Hamburgu ve státě Pensylvánie.

 

Rodina seržanta Etchbergera si kvůli utajení dlouho myslela, že jejich blízký zemřel při pádu helikoptéry v Jižním Vietnamu. Pravdu se dozvěděla až postupem času, když byly informace o misi odtajněny.

Mediafax
Reklama