Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 5. 11. 2014
volby v USA

Obamova porážka: Republikáni ovládli americký kongres

Barack Obama
Zdroj: isifa.com
Barack Obama

Republikáni v úterních volbách zcela ovládli Kongres Spojených států, když po získání většiny ve Sněmovně reprezentantů obdrželi také nejméně 51 křesel ve 100členném Senátu. Republikáni si to vykládají jako Obamovu prohru.

Republikáni mimo jiné získali senátorská křesla ve státech Montana, Arkansas, Colorado, Jižní Dakota, Iowa a Západní Virginie, zatímco demokraté uhájili mandáty v Michiganu, Delaware, Illinois a ve státě Rhode Island. Senát se pod kontrolu republikánů vrací po osmi letech. Na některých místech USA volby ještě neskončily.

 

V Arkansasu vyhrál veterán z Iráku a Afghánistánu Tom Cotton nad demokratickým vyzyvatelem Markem Pryorem, a to navzdory podpoře bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

 

Republikánka Shelley Capitoová vyhrála v Západní Virginii a její kolega Mike Rounds získal dosud demokratické senátorské křeslo v Jižní Dakotě, které bylo třetím z šesti dodatečných mandátů, které republikáni k ovládnutí Senátu potřebovali. John Cornyn obhájil republikánské křeslo v Texasu.

 

 

Republikáni si připsali další důležitá vítězství také ve státech Colorado a Montana. Projekce Reuters naznačují, že získají i senátorské křeslo v Kentucky, což ukazovaly i předvolební průzkumy. Kentucky patří do skupiny zhruba desítky států, které byly považovány za klíčové pro republikánský Senát.

 

Senátorské křeslo ve státě Georgia nadále zůstává republikánům, zvítězil zde David Perdue nad demokratkou Michelle Nunnovou. Perdue v úřadu nahradí odcházejícího spolustraníka Saxbyho Chamblisse. Republikán Pat Robert si udržel senátorský post v Kansasu.

 

Ve státě New Hampshire, který je rovněž považován za jeden z rozhodujících států, vyhrála demokratka Jeanne Shaheenová. Demokraté rovněž uhájili senátorský post v Michiganu, Delaware, Illinois a Rhode Islandu.

 

Naopak senátor za americký stát Louisiana, považovaný rovněž za klíčový, z úterních voleb nevzešel, neboť žádný z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů. Voliči půjdou k dodatečnému volebnímu kolu 6. prosince a vybírat budou mezi demokratickou senátorkou Mary Landrieuovou a jejím republikánským rivalem Billem Cassidym.

 

Ve stočlenném Senátu měli dosud demokraté 53 křesel, spoléhat se mohli také na dva nezávislé senátory.

tn.cz / ČTK / gar