Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2010 08:41

"Obchodník se smrtí" Viktor But je v USA. Čeká ho soud za prodej zbraní

Ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, který je přezdíván "obchodník se smrtí" a jehož se Thajsko rozhodlo vydat do Spojených států, dorazil do New Yorku. Oznámila to dnes agentura AP.

But, považovaný za jednoho z největších pašeráků zbraní na světě, má být v USA souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. Proti jeho vydání protestovalo Rusko a kauza by podle AP mohla narušit některé diplomatické vztahy mezi USA a Ruskem. Moskva se Buta v minulosti zastávala požadovala jeho vydání. Butův právník vyjádřil obavu, že se budou američtí vyšetřovatelé snažit dostat z obchodníka přiznání pod nátlakem.

 

PSALI JSME:

Thajsko vydalo do USA "obchodníka se smrtí" Viktora Buta
Viktor But

 

Obchodník přiletěl na Stewardovu základnu poblíž New Yorku v noci na dnešek. Poté byl převezen do věznice na Manhattanu, kde si odpykávají trest zločinecké celebrity, jako jsou například finančník Bernard Madoff nebo mafián John Gotti.

 

Třiačtyřicetiletý ruský obchodník, který býval pilotem v někdejší sovětské armádě, byl zatčen v Bangkoku v březnu 2008 po setkání s americkými agenty, kterým prý chtěl prodat 700 raket typu země-vzduch, tisíce pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami.

 

PSALI JSME:

"Obchodník se smrtí" před soudem popřel vinu

 

But je na černé listině Rady bezpečnosti OSN a podle Washingtonu dodával zbraně mimo jiné povstalcům v Angole, Kolumbii i Sieře Leone. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Rus ovšem veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

 

Podívejte se na prohlášení Viktora Buta přečtené jeho manželkou:

 

tn.cz / ČTK