Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2009 18:40

OBRAZEM: Moskvou pochodovali bolševičtí vojáci, vyjely i tanky

Moskva vzpomínala na válku i revoluci. Po Rudém náměstí pochodovali vojáci v dobových uniformách.

Historická přehlídka v Moskvě v sobotu připomněla výročí 7. listopadu, které Rusko po dlouhá desetiletí slavilo jako datum bolševické revoluce roku 1917, než před čtyřmi lety tehdejší prezident Vladimir Putin svátek zrušil.

Po Rudém náměstí pochodovali vojáci v dobových uniformách z dob druhé světové války jako před 68 lety.

Tehdy ale 7. listopadu 1941 vojáci rovnou z přehlídky směřovali do boje s německou armádou, vzdálenou jen několik desítek kilometrů od metropole.

Na náměstí vyjely i legendární tanky T-34 a dění přihlíželo i 45 veteránů, kteří před lety pomohli ubránit Moskvu před německou ofenzivou.

Demonstrace komunistů

 

Jen o pár ulic dál vůdce komunistů Gennadij Zjuganov před několika tisíci svých přívrženců kritizoval počínání ruské moci, která "200 miliard dolarů vyhodila do luftu, ale i tak nevybudovala ani jediný podnik".

 

"Považujeme tento kurz za politicky nesprávný, musí se přehodnotit. Nynější moc není s to nic udělat," hřímal vůdce nejsilnější opoziční strany, podle něhož jedině komunisté dokážou zlepšit situaci v zemi. Přímo na mítinku přijímal do strany nové členy.

Komunistická demonstrace se konala za silné policejní asistence, ale podle úřadů k vážnějším incidentům nedošlo.

Podobná shromáždění připomínající bolševickou revoluci se odehrála i v dalších ruských městech.

Ve Vladivostoku asi 300 demonstrantů skandovalo hesla jako "Kapitalismus na smetiště dějin!", "SSSR znělo hrdě!" či "Socialismus - budoucnost lidstva!".

gib tn.cz / ČTK