Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 12. 2014
kuriózní zvyk

Obří švédská slaměná koza letos Vánoce přežila! Neupálili ji

Známá obří slaměná koza ve východošvédském městě Gävle po několika letech opět bez úhony přečkala vánoční svátky. Podpalování tohoto symbolu Vánoc se k nelibosti úřadů stalo ve městě tradicí.

Nejinak tomu bylo i letos, všechny pokusy ale byly zmařeny, napsal portál The Local. V pondělí byla konstrukce rozebrána a nyní ji čeká cesta do Číny, kde poslouží v únoru k oslavám roku kozy.

 

Gävle letos přikročilo k novým bezpečnostním opatřením - ke koze bylo dočasně přesunuto centrální stanoviště taxi a skulptura byla pod 24hodinovým dohledem webových kamer. V minulosti město vsadilo například na napuštění slámy nehořlavou látkou, koza ale i tak nakonec shořela.

 

 

Tradice obří kozy v Gävle začala v roce 1966, od té doby kvůli žhářům nepřečkala Vánoce takřka 30krát. V roce 1976 se zřítila poté, co do ni narazilo auto, v minulosti ji vandalové také několikrát rozkopali. Naposledy přežila Vánoce v roce 2010, kdy se jejím ochráncům vedle žhářských útoků podařilo zmařit také smělý plán na její ukradení, který počítal s tím, že kozu přepraví vrtulník do Stockholmu.

 

Koza, která platí po několik staletí za skandinávský symbol Vánoc, předcházela v nošení dárků Santa Clause. Mnoho švédských domácností dodnes pokládá postavičku kozy pod vánoční stromek nebo ji používá k výzdobě domů.

tn.cz / ČTK / gar