Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Lesy chrání, lesy ozdravují

Publikováno 30. 12. 2014
kuriózní zvyk

Obří švédská slaměná koza letos Vánoce přežila! Neupálili ji

Proslavená slaměná vánoční koza z města Gävle
Zdroj: wikipedia.org

Známá obří slaměná koza ve východošvédském městě Gävle po několika letech opět bez úhony přečkala vánoční svátky. Podpalování tohoto symbolu Vánoc se k nelibosti úřadů stalo ve městě tradicí.

Nejinak tomu bylo i letos, všechny pokusy ale byly zmařeny, napsal portál The Local. V pondělí byla konstrukce rozebrána a nyní ji čeká cesta do Číny, kde poslouží v únoru k oslavám roku kozy.

 

Gävle letos přikročilo k novým bezpečnostním opatřením - ke koze bylo dočasně přesunuto centrální stanoviště taxi a skulptura byla pod 24hodinovým dohledem webových kamer. V minulosti město vsadilo například na napuštění slámy nehořlavou látkou, koza ale i tak nakonec shořela.

 

 

Tradice obří kozy v Gävle začala v roce 1966, od té doby kvůli žhářům nepřečkala Vánoce takřka 30krát. V roce 1976 se zřítila poté, co do ni narazilo auto, v minulosti ji vandalové také několikrát rozkopali. Naposledy přežila Vánoce v roce 2010, kdy se jejím ochráncům vedle žhářských útoků podařilo zmařit také smělý plán na její ukradení, který počítal s tím, že kozu přepraví vrtulník do Stockholmu.

 

Koza, která platí po několik staletí za skandinávský symbol Vánoc, předcházela v nošení dárků Santa Clause. Mnoho švédských domácností dodnes pokládá postavičku kozy pod vánoční stromek nebo ji používá k výzdobě domů.

tn.cz / ČTK / gar