Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 10.3. 2010 09:43

Obří urychlovač částic bude na rok odstaven

Urychlovač subatomických částic LHC
Zdroj: Oficiální zdroj
Kvůli opravám tunelu musí obří urychlovač na rok přerušit činnost.

Obří urychlovač částic musí být kvůli chybám v konstrukci na rok odstaven.

Ředitel projektu Steve Myers podle BBC uvedl, že chyby v technickém zpracování zapříčiní, že urychlovač dosáhne svého maximálního výkony o dva roky později, než bylo plánováno.

 

LHC by koncem března měl přejít do další fáze výzkumu, při níž by v 27 kilometrů dlouhém tunelu mělo docházet ke srážkám částic o síle až 7 teraelektronvoltů (TeV). Tato fáze potrvá až do roku 2011.

 

ČTĚTE TAKÉ: Rozbíječ atomů zrychluje. Odhalí taje vesmíru.

 

 

Poté ale bude muset být na více než rok urychlovač odstaven, aby mohly být provedeny opravy tunelu. Po jejich dokončení by měly být částice urychlovány na dvojnásobnou energii, jaké bude dosaženo během letošního března.

 

"Je to něco, čemu jsme se mohli, kdybychom měli více zdrojů a více lidských sil, vyhnout. Obávám se ale, že to je konstrukční chyba," prohlásil Myers. "Je jasné, že LHC je prototyp. Jde o využití technologií až na samotné hranici jejich funkčnosti. Musíte počítat s tím, že takový stroj, jako je LHC, postavíte jen jeden a jen jednou," dodal.

 

Vědci v CERN postupně připravují LHC na urychlení částic na rychlost světla. Jejich cílem je nechat takto urychlené částice čelně srazit. V tento okamžik by měly nastat v LHC na jednu miliardtinu vteřiny podmínky, které se objevily před 13,7 miliardami let, tedy při "velkém třesku", kdy vznikl vesmír.

 

Evropský urychlovač, který je často označovaný za největší stroj na světě, je umístěn v hloubce až 150 metrů mezi Francií a Švýcarskem. Na jeho stavbě, která trvala přes deset let, se podílely více než tři desítky zemí včetně České republiky.

 

 

mra tn.cz / Mediafax