Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 7. 2014
vypukne válka?

Ofenziva v Pásmu Gazy už má 300 obětí na palestinské straně

Zdroj: TV Nova

Celkový počet palestinských obětí izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se podle palestinských zdravotnických zdrojů v dnešní dvanáctý den trvání operace vyšplhal už na více než 330. Většinou jde údajně o civilisty, z toho bezmála čtvrtinu prý tvoří mladší 18 let.

Druhou civilní oběť dnes oznámil Izrael; raketa vypálená palestinskými radikály zabila dvaatřicetiletého muže. Izraelská armáda uvedla, že při pokusu palestinského komanda proniknout podzemním tunelem do Izraele byli zabiti dva izraelští vojáci.

Reklama

 

Právě likvidaci tunelů, jimiž se podle Izraele snaží pronikat na jeho území palestinští bojovníci, označila izraelská vláda za jeden z hlavních cílů pozemní ofenzivy - tu Izrael zahájil v Pásmu ve čtvrtek v noci. Za prvních 24 hodin pozemní operace v Gaze izraelské jednotky podle armádního prohlášení, citovaného agenturou AP, odhalili 13 takových tunelů, některé až v hloubce 30 metrů.

 

Armáda dnes uvedla, že v pátek odvrátila druhý pokus palestinských radikálů o proniknutí do Izraele takovým tunelem - jednoho Palestince při tom vojáci zabili, ostatní zahnali zpět. V přestřelce byli zabiti dva izraelští vojáci, potvrdila armáda.

 

Mezitím Egypt, který tento týden předložil návrh příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas, znovu apeloval na to, aby se obě strany konfliktu dohodly na složení zbraní. "(Příměří) vychází vstříc oběma stranám, budeme jej tedy dál nabízet a doufat, že se nám pro něj co nejdříve podaří získat podporu," řekl egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí, který se dnes v Káhiře setkal s šéfem francouzské diplomacie Laurentem Fabiusem. Rovněž Fabius řekl, že přijetí příměří je nezbytně nutné.

 

Protesty proti izraelské ofenzivě v palestinském Pásmu Gazy a na podporu Palestinců se dnes konaly ve více než desítce francouzských měst. Většinou šlo o pokojné akce, v Paříži se ale demonstranti střetli s pořádkovými policisty. Podle agentury Reuters policisté použili proti protestujícím, kteří mimo jiné spálili izraelskou vlajku, slzný plyn a ohlušující granáty.


Více než deset tisíc lidí dnes protestovalo proti izraelskému bombardování cílů v Pásmu Gazy a pozemní ofenzivě v Londýně. Podle agentury DPA se protestní průvod vydal od sídla vlády k izraelskému velvyslanectví, kde je zastavila policie. Demonstrace na podporu Palestinců v Pásmu Gazy se zúčastnili i někteří poslanci.
 

tn.cz / ČTK
Reklama