Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 8. 2010

Organizace Visegrádské čtyřky chtějí zlepšit kvalitu životního prostředí

Nevládní organizace ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) se spojily v úsilí o zlepšení kvality života. Chtějí vylepšit pozici měst v mezinárodním srovnání, informovala v úterý nezávislá iniciativa Auto*Mat.

"Města Visegrádu se umisťují dlouhodobě na podstatně horších pozicích v mezinárodním srovnání kritérií kvality života, než města západní Evropy. Tento trend se bude v blízké budoucnosti dále prohlubovat," řekl Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat, která řídí projekt nevládních organizací a zastupuje v něm Česko.

 

Největší problém není ekonomická úroveň, ale zataralá koncepce

 

Hlavním problémem není podle Křivohlávka ekonomická úroveň jednotlivým zemí, ale malý důraz měst východní Evropy na životní prostředí. "Paříž, Londýn nebo Kodaň se předhánějí v tom, které z nich bude do budoucna ekometropolí Evropy, a které bude zároveň nabízet nejlepší podmínky pro život a nejčistší prostředí. Města Visegrádu naproti tomu stále následují zastaralou koncepci a podřizují svůj život dopravě," uvedl.

 

Na Západě cyklisté, v postkomunistických státech auta

 

Pozitivní výsledky omezování dopravy na západě potvrdil i Pawel Wisniewski z cyklistické asociace v polské Toruni. "Západoevropské metropole v posledních letech radikálně omezují provoz automobilů a kladou důraz na pěší a cyklistickou dopravu. To se projevilo v prudkém zlepšení kvality ovzduší, snížení hlučnosti a prašnosti," řekl s tím, že snižování dopravní zátěže se západním městům vrátilo také v rozvoji podnikání. "Ožívají ulice a města jsou bezpečná. Naopak v ulicích měst bývalého socialistického tábora bují automobilismus,"dodal.

 

V září můžete "Zažít město jinak"

 

První společnou akcí nevládních organizací Visegrádské čtyřky, která má na kvalitu života v jednotlivých zemích upozornit, se uskuteční na konci září. V Praze, slovenských Košicích, maďarské Budapešti a polské Toruni začne pouliční slavnost nazvaná Zažít město jinak, které se podle organizátorů dohromady zúčastní více než padesát tisíc lidí. Součástí festivalu bude dočasná přeměna ulic v centru měst v pěší zóny, které ožijí kulturním programem.

tn.cz / Mediafax
Reklama