Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.1. 2015 09:52
Vypukla panika

Novoroční masakr, při oslavách zemřelo 36 lidí!

Novoroční masakr v Šanghaji
Zdroj: isifa.com

O život přišlo 36 lidí, dalších skoro pět desítek utrpělo zranění v Šanghaji, kde dav lidí při novoročních oslavách zřejmě zachvátila panika. Oznámily to místní úřady. Smrtící tlačenici možná zavinily falešné dolary, které do davu vhodila neznámá osoba.

Smrtící tlačenici na přecpaném nábřeží v Šanghaji prý mohla zavinila dosud nezjištěná osoba, která do davu vhodila kopie dolarových bankovek. V čínském velkoměstě při novoročních oslavách podle místních úřadů zahynulo nejméně 35 lidí a dalších 42 utrpělo zranění. Šlo o jedno z nejhorších neštěstí posledních let.

 

O napodobeninách bankovek rozhazovaných z okna jedné z budov hovořil podle agentury Nová Čína nejmenovaný svědek. Tuto verzi událostí zmínila i čínská televize, s drobným rozdílem, že kopie bankovek prý padaly ze střechy.

 

Příčiny neštěstí úřady vyšetřují. Očití svědci dříve hovořili i o tom, že policie asi nedokázala zvládnout obrovské množství lidí směřujících v několika proudech na přecpané nábřeží, kde vypukla davová panika a zhoubná chaotická tlačenice.

 

"Byli jsme dole pod schody a chtěli jsme nahoru, ale ti, co byli nahoře, chtěli dolů, a tak dav tlačil a lidé padali," vylíčil v televizi jeden ze zraněných.

 

 

Snímky státní agentury Nová Čína z místa neštěstí podle agentury AP zachytily pokus o masáž srdce jednoho z postižených, další snímek pak ukazuje, že místo obklopili policisté.

 

Na místě neštěstí, poblíž sochy prvního komunistického starosty města, zůstávají desítky policistů. Stráže stojí i před nemocnicí, kam byli převezeni k ošetření mnozí ranění. K nim se pokoušeli prodrat zoufalí příbuzní.

 

Městské úřady podle místního tisku již před týdnem zrušily laserovou show a masové odpočítávání úderů silvestrovské půlnoci právě z obavy před incidenty při hromadném vítání Nového roku. Silvestrovské oslavy jsou ve velkoměstě s asi 24 miliony obyvatel stále populárnější, loni se jich zúčastnilo na 300 tisíc lidí.

tn.cz / ČTK