Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.5. 2010 15:08

Makedonský prezident zemřel v letadle. Byla to vražda, říká expert

Makedonský prezident Boris Trajkovski, který zahynul v roce 2004 při pádu letadla u hercegovského Mostaru, mohl být zavražděn.

Novinářům to bez podrobností řekl švýcarský člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy Andreas Gross, který zprávu o nehodě připravuje. V makedonském vysílání stanice Deutsche Welle prohlásil, že důkaz bude brzy zveřejněn, napsal zpravodajský server BalkanInsight.com.


PSALI JSME:
PŘEHLED leteckých havárií významných státníků

 

"Je to moje osobní přesvědčení. Jsem přesvědčen, že jde o vraždu, a vycházím z nové informace, o které ještě nechci mluvit. Tento osobní názor je založen na zjištění neuvěřitelných rozporů, které logicky vedou k hypotézám o vraždě," řekl Gross podle makedonské agentury MIA na pondělním zasedání Parlamentního shromáždění.
 

Gross se nyní chystá navštívit Makedonii, kde chce jednat s lidmi, kteří zmíněnou informaci zjistili. Podle něj je třeba hledat odpovědnost za smrt Trajkovského "na Západě, ne na Východě". Všechny důkazy chce shromáždit do června, kdy jeho mandát v Parlamentním shromáždění Rady Evropy končí. Pokud se mu to nepodaří, požádá o jeho prodloužení.
 

Trajkovski s celým doprovodem i posádkou letounu zahynul při přistání za špatného počasí. Komise složená z bosenských, makedonských a amerických odborníků označila za příčinu nehody chyby při pilotování stroje, jenž byl navíc ve špatném technickém stavu.
 

Ihned po tragédii se ovšem objevila řada spekulací, připomněl BalkanInsight.com. Některým přišlo podezřelé, že najít vrak trvalo dlouhou dobu, jiní zase podezírali kontrolní věž v Mostaru, která byla pod kontrolou francouzských vojáků, nebo politického soupeře Trajkovského.


PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY ZŘÍCENÉHO LETADA, VE KTERÉM ZEMŘEL POLSKÝ PREZIDENT LECH KACZYŃSKI:

 

Ve špatném počasí havaroval v letos v dubnu také letoun polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Nehodu na západě Ruska nikdo z 96 lidí na palubě nepřežil. Vyšetřování této katastrofy nebylo zatím uzavřeno.

tn.cz / ČTK
Reklama