Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2015 14:19
fratnišek šokuje

PAPEŽ o Francii: Kdyby někdo urazil mou matku, dám mu pěstí!

Zdroj: TV Nova

Papež František připustil, že kvůli urážce by neváhal sáhnout po násilí. Hlava katolické církve tímto odvážným tvrzením reagovala na nové vydání magazínu Charlie Hebdo a vyzvala novináře, aby svobodu slova nezneužívali k šíření nenávisti.

Plačící Prorok Mohamed na obálce nového vydání Charlie Hebdo rozpoutal bouřlivou debatu o svobodě slova. Chladným nenechal ani jinak umírněného papeže. "Nesmíte reagovat násilně. Ale pokud by tady můj dobrý přítel řekl křivého slova proti mojí matce, může ode mě čekat ránu pěstí," nechal se slyšet papež František.

 

Papežův tajemník se sice usmíval, ale papežovo gesto mluvilo za vše. A stejně plamenně pak hájil limity svobody slova. "Nemůžete útočit na víru druhých. Nemůžete si z odlišné víry dělat legraci," má jasno hlava katolické církve.

 

 

Takzvané vydání přeživších je podle něj jen přiléváním oleje do ohně. Do střetu s policií už se kvůli Charlie Hebdo dostali dva turečtí novináři. Ti jsou za otištění obálky obviněni z podněcování nenávisti. "Pokud je odsouzení teroru zločin, pak jsem ho spáchal," říká turecký novinář Hikmet Cetinkaya.

 

Francouzská policie zadržela dalších dvanáct lidí podezřelých z dodávání zbraní a aut útočníkům z minulého týdne. Islamisté zesílili ve Francii útoky na internetu. Od útoku na redakci Charlie Hebdo už zablokovali 19 tisíc webových stránek.

hru / Kateřina Kučerová TN.cz