Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2010 04:39

Pastor Jones odvolal pálení koránu, může to však ještě "přehodnotit"

Pastor Terry Jones oznámil, že "přehodnocuje“ odvolání sobotní akce, na které se měl pálit korán. Informovala o tom v pátek televize CNN.

 

Floridský pastor ve čtvrtek odpoledne místního času odvolal pálení koránu s tím, že mu za to newyorský imám Feisal Abdul Rauf slíbil přenést stavbu kontroverzního muslimského kulturního centra u Ground Zero v New Yorku na alternativní místo.

 

Na tiskové konferenci navíc řekl, že v sobotu poletí do New Yorku na schůzku s Raufem.

 

Ten to nicméně krátce po Jonesově prohlášení popřel s tím, že s pastorem vůbec nemluvil.

 

Floridský imám Muhammad Musri, který s Jonesem jednal, později oznámil, že pastorovi přenesení projektu na výstavbu mešity na jiné místo vůbec neslíbil, protože to není v jeho pravomoci.

 

"Snaží se mě a newyorského imáma vydírat a zůstat v centru pozornosti,“ postěžoval se Musri. Podle jeho slov neexistuje dokonce ani žádná dohoda o schůzce Jonese s Raufem.

 

Na to pastor reagoval pohrůžkou, že se vrátí k původnímu plánu. Podle něj dohodu s Musrim muže potvrdit několik svědků, kteří byli u jejich setkání.

 

"Na setkání bylo několik lidí, kteří to mohou dosvědčit. Pokud je to pravda, znamená to, že nám imám (Musri) lhal,“ řekl Jones a dodal, že je vývojem situace šokován.

 

Terry Jones stojí v čele třicetičlenné sekty Dove World Outreach Center, která sídli na Floridě a je autorem knihy „Islám pochází od ďábla“ (Islam is of the Devil). Jeho plán spálit demonstrativně výtisky koránu rozezlil muslimy a vyvolal obavy v západním světě.

 

Muslimské centrum Cordoba House s mešitou má být postaveno na jihu newyorského ostrova Manhattanu, poblíž místa známého pod katastrofickým názvem Ground Zero. Centrum má stát pouhé dva bloky o místa, kde do 11. září 2001 stály věže Dvojčat - nejvyšší newyorské mrakodrapy. Zhroutily se poté, co do nich teroristé z Al-Káidy navedli unesené boeingy. V troskách zahynuly téměř tři tisíce lidí.
 

Mediafax
Reklama