Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2011

Pilot zříceného airbusu Air France prý NEBYL V KOKPITU!

Pilot francouzského airbusu, který se před dvěma roky při letu z Ria de Janeira do Paříže zřítil do vod Atlantiku, nebyl v kokpitu, když letadlo začalo mít problémy. Uvedl to v neděli německý týdeník Der Spiegel, který cituje experta obeznámeného s vyšetřováním.

Na záznamech z vytažených černých skříněk je slyšet, jak osmapadesátiletý pilot Marc Dubois spěchá do pilotní kabiny. "Oběma kopilotům ještě dával pokyny, jak letadlo zachránit," řekl německému listu zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

 

Dosud se mělo za to, že posádka Airbusu A330 navedla letadlo přímo do bouřkové fronty, ačkoliv jiné stroje se jí snažily vyhýbat. Podle informací magazínu však údaje z černých skříněk ukázaly, že posádka se snažila vybrat tu nejmírnější trasu průletu bouřkovou oblastí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KONEČNĚ! V Atlantiku našli černou skříňku z airbusu Air France

 

Ledové krystalky vzniklé působením špatného počasí však ucpaly zařízení na trupu letadla měřící rychlost letu. Krátce poté stroj zaznamenal strmé stoupání, což mohlo mít za následek zastavení motorů a následnou nehodu.

 

Zda to byla chyba pilotů nebo důsledek zásahu kontrolních počítačů, není podle Spiegelu zatím jasné. Společnost Airbus se k záležitosti odmítla vyjádřit s tím, že vyšetřování ještě není u konce.

 

Airbus francouzských aerolinií Air France havaroval v noci na 1. června 2009 při letu z Ria de Janeira do Paříže. Havárii nikdo z 216 pasažérů a 12 členů posádky nepřežil. Trosky letadla se na dně Atlantiku podařilo najít až během čtvrtého kola pátrání na začátku dubna letošního roku.

tn.cz / Mediafax