Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 5. 2013
degradace náboženství

Počet uctívatelů svaté Smrti stoupá. Vatikán zuří

Santa Muerte
Zdroj: isifa.com
Počet uctívatelů stoupá

Svatá Smrt neboli Santa Muerte získává v Mexiku na oblíbenosti. Počet lidí, kteří se modlí k smrtce s kosou, stoupá. Vatikán její kult označil za rouhačský.

"Je to degenerace náboženství," prohlásil prezident vatikánské komise pro kulturu, kardinál Gianfranco Ravasi.


Kult, uctívající smrt, je ale v Mexiku čím dál tím populárnější, informovala BBC. Především v oblastech sužovaných drogovými kartely a extrémním násilím. "Mafie, drogové kartely a organizovaný zločin nemají nic společného s náboženstvím, i když používají obraz svaté Smrti," řekl Ravasi a obvinil zločince z propagace kultu. K Santa Muerte se totiž hlásí především drogoví mafiáni.


Náboženství vzniklo už v koloniálních časech a kombinuje prvky domorodé víry a křesťanství. Lidé si ve svých domovech vyrábějí oltáře, ke kterým dávají svíčky, ovoce a tequilu a doufají, že si svatou Smrt nakloní. Někdy jí nabídnou i daleko cennější obětiny - lidský život. Případ z minulého roku, kdy během rituálního obřadu zemřela žena a dva chlapci, otřásl celým světem.
 


"Náboženství oslavuje život, ale oni ctí smrt," rozčiloval se Gianfranco Ravasi. "Není to náboženství jenom proto, že se tak tváří. Je to rouhání proti náboženství."
 

tn.cz / anš