Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 10. 2010

Polská první dáma uvízla po smolenské pietě kvůli porouchanému letadlu v Bělorusku

Manželka polského prezidenta Anna Komorowská a členové rodin obětí smolenské letecké katastrofy, která Poláky připravila o prezidenta a desítky dalších významných osobností, museli zůstat v běloruském Vitebsku kvůli porouchanému letadlu. Informoval o tom v pondělí polský portál Gazeta.

Podle webového portálu polské televize TVN24 v Bělorusku uvízla jen část delegace, asi 80 lidí včetně Komorowské. Ostatní se vrátili domů v neděli kolem 22.00 druhým letadlem.

 

Do Varšavy se měla delegace, která do Ruska cestovala, aby uctila památku tragicky zesnulých Poláků půl roku po havárii prezidentského speciálu, podle původních plánů vrátit v noci z neděle na pondělí.

 

U letadla, kterým měla cestovat Komorowská, se porouchal startér jednoho z motorů.

 

Pro rodiny obětí vyslala Varšava do Běloruska jiný letoun.

 

Server TVN24 ale napsal, že ani toto letadlo neodstartovalo a to z bezpečnostních důvodů. Členové výpravy čekají na odlet v hotelu.

 

Pietní akce se uskutečnila v neděli a nechyběla na ní ani ruská první dáma Světlana Medveděvová. Delegace asi dvou stovek Poláků nejprve dorazila letadly do Vitebsku, odtud je do Ruska převezly autobusy. Stejnou trasu si Poláci zvolili i pro zpáteční cestu.

 

Letoun s prezidentem Kaczyńským havaroval 10. dubna 2010 v husté mlze při pokusu o přistání na letišti v ruském Smolensku. Polští představitelé tehdy letěli do Katyně k příležitosti 70. výročí masakru 21 857 polských válečných zajatců a civilistů sovětskou tajnou policií.

 

Při nehodě zahynul Kaczyński, jeho manželka Maria, desítky představitelů polského veřejného života i posádka.

Mediafax
Reklama