Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2010 18:01

Popel ruského vesmírného experta bude rozprášen ve vesmíru

Vesmír
Zdroj: Oficiální zdroj
Jde o druhý vesmírný pohřeb zaměstnance ruské kosmické agentury -ilustrační foto.

Rusko provede další pohřeb ve vesmíru. Popel veterána ruského vesmírného průmyslu Vitalije Fedorova, který minulý týden zemřel ve věku 44 let po dlouhé nemoci, bude v srpnu rozprášen ve vesmíru, informuje v úterý deník The Moscow Times.

Fedorov svůj život zasvětil práci pro ruskou Federální kosmickou agenturu (FKA). Během své kariéry se podílel na startu více než stovky raket a raketoplánů z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Podílel se také na vývoji ruských raketoplánů a vypuštění prvního z nich do vesmíru v roce 1988.

 

Fedorov zemřel ve svém domě v Novosibirsku. Část jeho popela v srpnu vynese do vesmíru raketa Sojuz. Na oběžné dráze bude urna s popelem vymrštěna do vesmíru, několikrát oběhne Zemi a pak shoří v atmosféře.

 

Jde o druhý vesmírný pohřeb zaměstnance ruské kosmické agentury a první, který provede FKA. Při tom prvním v roce 2004 byly ostatky vojenského raketového odborníka Borise Jakušina do vesmíru dopraveny na palubě amerického raketoplánu.

 

Stejný pohřeb si však mohou od roku 1997, kdy byl do vesmíru dopraven popel prvních 24 lidí, zaplatit také bohatí zájemci. Cena se pohybuje okolo 37 500 dolarů (750 tisíc korun) za 14 gramů popela.

tn.cz / Mediafax
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?