Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2014
Bouřlivý východ

Porcování Ukrajiny: Separatisté chtějí na východě vyhlásit Svaz nezávislých republik!

Vlajky
Zdroj: isifa.com

Východoukrajinští separatisté chtějí v sobotu na sjezdu v Doněcku založit "Svaz nezávislých republik". Ukrajinské televizi Espreso to dnes řekl vůdce luhanských vzbouřenců Valerij Bolotov. Do projektu se prý zapojí delegáti z "lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti a rovněž zástupci z Charkova a Záporoží. Seznam prý ještě není úplný.

Bolotov naznačil, že nový politický útvar má být zárodkem Nového Ruska, jak východ Ukrajiny v jednom ze svých projevů označil ruský prezident Vladimir Putin. "Nové Rusko - to je Svaz nezávislých republik," zdůraznil Bolotov. "Pokud to lid podpoří, proč ne? V sobotu se o tom rozhodne," dodal.
 

Putin ve svém prohlášení z poloviny dubna uvedl, že "Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou. Do Nového Ruska podle něj Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.
 

Pojem "Nové Rusko" se po Putinově projevu stal součástí politického slovníku východoukrajinských separatistů. "Lidový gubernátor" Doněcké oblasti Pavel Gubarev například nedávno založil stejnojmennou politickou stranu. Jejími členy se podle něj mohou stát jen "skuteční vlastenci a obránci své domoviny".
 

Gubarev svou stranu změnil ve všelidové hnutí, jehož ustavující sjezd se konal v Doněcku. Gubarev na něm prohlásil, že hlavním cílem hnutí je vytvoření nového státu Nové Rusko, v němž bude "vládnout lid".
 


Vůdce doněckých separatistů vyhlásil válku ukrajinským oligarchům, jejichž majetek chce znárodnit. "Jestli nám oligarchové nebudou platit daně a nepředají nám část akcií svých podniků, jejich majetek bude znárodněn," prohlásil Gubarev. Na sjezdu svého hnutí byl pak jednomyslně zvolen jeho předsedou.

TN.cz / ČTK / hmr