Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 9. 2011

POZOR! Slovensko bude ZAVÍRAT hledače pokladů DO VĚZENÍ! Až na DESET LET!

Na Slovensku vstoupil v září v platnost zákon, na základě kterého hrozí až 10 let vězení hledačům pokladů, kteří při své činnosti používají detektory kovu. Píše to v pondělí webový portál deníku Sme.

Stát už podle mluvčí slovenského ministerstva kultury Evy Chudinové přišel o mnoho hodnotných památek, dokonce i několik zlatých a stříbrných pokladů a sbírek železných a bronzových nástrojů. Nálezci si je totiž ponechávají nebo prodávají do zahraničí. Samotná naleziště pak poničí nešetrným vyzvedáváním předmětů.


Na Slovensku působí tisíce amatérských hledačů pokladů. Jednotlivcům podle nové normy hrozí jeden až pět let ve vězení, pro organizované skupiny a za hledání ve velkém rozsahu je trest až deset let. Lidé mají povinnost jakýkoliv nález nahlásit krajskému památkovému úřadu.


Archeologický nález nový zákon definuje jako věc, která je dokladem o životě člověka a jeho činnosti od nejstarších dob do roku 1918, a našla se v zemi, na povrchu nebo pod vodou. Vojenský materiál pak musí být starší roku 1946.


Někteří archeologové se obávají, že nový zákon hledače nezastaví a současnému stavu spíše ublíží. Mnozí amatéři totiž svoje nálezy odborníkům přinesli nebo alespoň nechali zdokumentovat.


"Zachránili jsme džbán plný sekaného stříbra z 12. století a poklad s keltskými mincemi, které skončily v muzeích. Teď půjdu rovnou za překupníky, " citoval deník slovenského hledače, který si nepřál zveřejnit své jméno.


Hledání pokladů na Slovensku bylo nelegální i dosud. Pokud ale amatéři nepracovali na archeologických nalezištích, šlo jen o přestupek.

Mediafax/tn.cz