Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2010

Před 518 lety "objevil" Kryštof Kolumbus Ameriku

Před 518 lety připlul Kryštof Kolumbus na ostrov San Salvador v Karibiku a tím "objevil" nový kontinent - Ameriku. 12. říjen je státní svátkem v zemích Nového světa i ve Španělsku.

Kolumbus původně vyplul ze Španělska s cílem najít novou cestu do Asie, která by byla méně nebezpečná než obeplouvání Mysu Dobré naděje na jihu Afriky.

 

O životě objevitele Amerik toho není příliš známo. Zřejmě se narodil v italském Janově pod jménem Chritoffa Corombo nebo Christoforo Colombo. Jiní historici se domnívají, že se narodil na Korsice, což ovšem v té době byla část Janova. Existuje i hypotéza, že byl původem z židovské rodiny z Ibizy a Katalánska.

 

Kolumbus ani při jedné z cest ve skutečnosti nikdy na severoamerickém americkém kontinentě nestanul. Poprvé přistál na ostrově San Salvador (dnešní Bahamy) a i další plavby přes Atlantik jej zavedly na karibské ostrovy, jichž se stal místokrálem a guvernérem, a do Jižní Ameriky. Údajně byl velice krutým vládcem.

 

Původní obyvatelé ukázali Kolumbovi tabák a dýmku, které mořeplavec přivezl zpět do Evropy.
Není rovněž pravda, že v roce 1506 zemřel v naprosté chudobě. Dodnes však není jasné, zda si byl před smrtí vědom, že objevil nový kontinent, či zda setrvával v domnění, že doplul do Indie. Novému kontinentu dal zřejmě jméno jiný italský cestovatel Amerigo Vespucci.

 

Poprvé se na severoamerickém kontinentě Den Kryštofa Kolumba slavil 12. října 1792. V roce 1937 jej americký prezident Franklin Delano Roosevelt vyhlásil státním svátkem. V roce 1971 bylo datum pozměněno na druhé pondělí v říjnu.
Mnoho amerických měst a států však časem změnilo název svátku. Například v kalifornském Berkeley ho v roce 1992 nahradil Den původních obyvatel. Již v roce 1989 začali v Jižní Dakotě slavit Den původních Američanů.

 

Alabama slaví kombinaci Kolumbova dne a Dne dědictví domorodých amerických Indiánů. Havaj si druhé říjnové pondělí připomíná jako Den objevení.

 

V mnoha španělsky mluvících zemích Ameriky se výročí objevení světadílu připomíná pod názvem Día de la Raza (v překladu doslova den rasy). Kostaričané slaví Día de las Culturas (Den kultur), na Bahamách jej pojmenovali Den objevení. Uruguay státní svátek nazval Día de las Américas (Den Amerik). Venezuelský prezident Hugo Chávez v roce 2002 název oslav změnil na Día de la Resistencia Indígena (Den odporu původních obyvatel).

 

Ve Španělsku je den oficiálně od roku 1987 nazýván Fiesta Nacional de España, pojmenování má však více, například Día de la Hispanidad nebo Día de la Patria. Obvykle v Madridu se koná vojenská přehlídka, jíž velí španělský král. Zvláštní role náleží také premiérovi.

 

Den Kryštofa Kolumba, ať už pojmenovaný jakkoli, ovšem vyvolává i kritiku. A to hlavně kvůli utrpení, které kolonizátoři a misionáři původním obyvatelům Ameriky přinesli.

 

Mediafax