Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2014 13:17
drama pokračuje

Před rokem v Pakistánu unesli Hanku a Tonču. Jsou naživu? Co je s nimi?

Hana a Antonie
Zdroj: TN.cz

Hanka a Tonča, dvě Češky unesené v Pákistánu, zůstávají v zajetí neznámo kde už celý rok. Dosud není jasné, co s nimi je, ale vzhledem k tomu, že únosci požadují výkupné, by dívky měly být naživu.

Před rokem, 13. března 2013, byly v Pákistánu uneseny neznámými ozbrojenci dvě české turistky ve věku 24 let, když cestovaly z Íránu do Indie. Přestože se později na internetu objevily dva videozáznamy, na kterých obě ženy hovoří a celému případu je věnována intenzivní pozornost, není dosud tento incident vyřešen:
 

- Dvě Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.
 

 

- O případu jednal 18. března český prezident Miloš Zeman s tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Zeman napsal pákistánskému prezidentovi Ásifu Alímu Zardárímu osobní dopis, dopisy napsal také rodinám obou unesených dívek. Pákistánský prezident podle Zemana odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala a odepsal také rodinám obou dívek. Další informace o případu poskytl Zeman 16. října, kdy v odpovědi na dotaz studenta na besedě v Kolíně prohlásil, že unesené Češky se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění.
 

- Na internetu se s unesenými Češkami objevily dvě videa. První bylo zveřejněno 26. června na sociální síti Facebook. Na záběrech, pořízených údajně v polovině dubna, se ženy přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Obě Češky na videu tvrdí, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhé video s unesenými dívkami se objevilo opět na Facebooku 30. října. Mladé ženy na záznamu prosí českou vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu a hovoří o špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny. Video vzniklo 23. srpna, jedna z unesených na záběrech ukázala noviny z onoho dne.
 

- Nový velvyslanec Pákistánu v ČR Tadžammul Altáf letos v lednu sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde se dívky vyskytují.
 

 

- Íránsko-pákistánskou hranici české turistky překročily na přechodu Taftan, kudy prochází hlavní silnice spojující východoíránský Záhidán s Kvétou, správním střediskem provincie Balúčistán. Ozbrojenci mikrobus zastavili nedaleko obce Nok Kundí, která leží v okresu Čaghí asi 120 kilometrů od hranic.
 

- Incident se podle pákistánského listu Pakistan Times stal přesně na místě, kde v roce 2011 ozbrojenci unesli turistu z Francie. Propustili ho po měsíci, když zřejmě dostali výkupné.
 

- V podobném místě, kde byly uneseny dvě české turistky, zajali únosci z islamistického hnutí Taliban jako rukojmí v červenci 2011 švýcarský pár Danielu Widmerovou a Davida Ocha. Ti v zajetí nakonec strávili osm a půl měsíce. Po návratu do vlasti vypověděli, že jim jejich věznitelé nijak fyzicky neubližovali a že i k ženě se chovali s respektem. Kromě nepřetržitého strachu je sužovala především úmorná letní vedra, častý nedostatek jídla, špatné hygienické podmínky a s tím spojené nemoci.
 

- Pákistán bývá českými turisty navštěvován zřídka. Podle odhadů Asociace cestovních kanceláří a agentur ČR (AČCKA) navštíví tuto zemi ročně asi 200 Čechů, převážně individuálních turistů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak prožívají rodiče smrt svých dětí? Hvězdy nafotily dojemné snímky

Smrt andílka: Muž ubil vlastního syna!

tn.cz / ČTK / gar
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?