Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 29. 5. 2010

Prezidentské volby v Polsku: V průzkumech stále vede Komorowski

V předvolebních průzkumech pro prezidentské volby v Polsku stále vede úřadující prezident a maršálek Sejmu Bronislaw Komorowski, kterého chce volit 47,6 procenta polských voličů.

Informuje o tom v sobotu gazeta.pl s tím, že jeho největší soupeř Jaroslaw Kaczyński má podporu 32,5 procenta voličů.

 

Server se přitom odvolává na průzkum veřejného mínění, který minulý týden provedl Institut výzkumu veřejného mínění Homo Homini.

 

Z výsledků sondy vyplynulo, že v porovnání s polovinou května Komorowski, který kandiduje za vládní stranu Občanská platforma (PO), získal 4,3 procenta procenta preferencí, zatímco Kaczyński, dvojče zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského a šéf konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), naopak 3,7 procenta ztratil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dcera Kaczyńských chce strýce za prezidenta. Vede Komorowski

 

"Tato změna odráží průběh předvolební kampaně z posledních dní. Projevila se v ní nejnovější strategie PO založená na tom, že Komorowski se objevuje na veřejnosti prakticky pouze ve společnosti premiéra Donalda Tuska. Voliči tak vidí, že se Komorowski může zaštítit nejen svou autoritou vyplývající kromě osobnosti také z funkce úřadujícího prezidenta a šéfa parlamentu, ale také autoritou ministerského předsedy," uvedl Marcin Duma ze zmíněného institutu.

 

"Naproti tomu Kaczyński, který v uplynulých týdnech vystoupil ze stínu smutku po tragickém leteckém neštěstí, při němž přišel o bratra a švagrovou, se opět stáhl do pozadí a na veřejnosti se objevoval málo a navíc většinou ve zinscenovaných situacích," dodal Duma.

 

Podle nejnovějšího průzkumu Institutu výzkumu veřejného mínění Homo Homini jsou ostatní polští prezidentští kandidáti "mimo hru". Grzegorz Napieralski kandidující za Svaz demokratické levice (SLD), který v průzkumu obsadil třetí místo, má podporu pouze 6,1 procenta voličů, čtvrtého expremiéra Waldemara Pawlaka, jehož do boje o prezidentské křeslo vyslala Polská lidová strana (PSL), by volilo 4,1 procenta hlasujících.

 

Podle průzkumu pátý Andrzej Olechowski, nezávislý prezidentský kandidát, který spolupracuje s polskou Demokratickou stranou (DS), je se ziskem 1,6 procenta posledním, kdo se "přehoupl" přes jedno procento preferencí.

 

Původně se prezidentské volby v Polsku měly konat na podzim. Kvůli smrti prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při leteckém neštěstí u ruského Smolensku, ale musely být vyhlášeny volby předčasné. Jejich první kolo se bude konat 20. června, druhé - bude-li potřeba - o dva týdny později.

Mediafax