Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.12. 2013 19:04

Kosmonauti opravují ve volném prostoru chladící systém

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Zdroj: isifa.com

Kosmonauti na vesmírné stanici ISS dnes zahájili opravu chladícího čerpadla. Museli kvůli tomu vystoupit do volného prostoru. Další dvě části opravy jsou naplánovány na 23. a 25. prosince.

Celkem tři výstupy do volného kosmického prostoru čekají do konce roku osazenstvo Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli výměně porouchaného chladicího čerpadla. Z tohoto důvodů bylo také nutné odložit plánovaný čtvrteční start zásobovací lodě Cygnus soukromé společnosti Orbital Sciences. Informoval o tom v noci na dnešek SEČ americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

 

Havárii čerpadla, která šestičlennou posádku ISS bezprostředně neohrožuje, úřad zaznamenal minulou středu a od té doby se ji experti snažili vyřešit ze Země. Jde ale o selhání ventilu, který nelze vyměnit. Proto NASA rozhodla, že bude potřeba několikrát vyslat ven dvojici astronautů, aby porouchané zařízení, umístěné na vnější straně stanice, nahradili novým.

 

 

První výstup Američanů Ricka Mastracchia a Michaela Hopkinse byl stanoven na sobotu 21. prosince. Další dvě pracovní směny vně orbitálního komplexu jsou plánovány na 23. a 25. prosince. Všechny tři začnou ve 13:10 SEČ a mají trvat šest a půl hodiny. Astronauti vadné čerpadlo nahradí záložním, které je uloženo rovněž venku.

 

Chlazení stanice zajišťují dvě čerpadla a jedno po určitou dobu stačí. Posádka složená ze tří Rusů, dvou Američanů a jednoho Japonce preventivně vypnula několik palubních přístrojů, aby snížila zatížení elektrických agregátů. NASA však vzhledem k dlouhodobé neudržitelnosti tohoto stavu rozhodla, že je nutná výměna, přestože výstupy do otevřeného kosmu byly pozastaveny po incidentu z letošního července, když do přilby italského astronauta Luky Parmitana začala během práce venku prosakovat voda.

 

Kvůli zajištění dostatku času pro výměnu vadného čerpadla NASA také rozhodla o odkladu zásobovacího letu soukromé nákladní lodě Cygnus přinejmenším na leden. Člun měla na oběžnou dráhu vynést raketa Antares, jejíž start byl naplánován na čtvrtek.

tn.cz / ČTK / hru