Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 3. 2012

Provokatér Wilders chce Nizozemsku vrátit guldeny

Nizozemský extremistický politik Geert Wilders požaduje, aby jeho země odstoupila od eura a vrátila se ke své původní měně - guldenu, informuje v úterý agentura AFP.

Wilders navrhuje, aby se o tom hlasovalo v referendu. "Říkáme ano guldenu, ano návratu národní měny," prohlásil Wilders na tiskové konferenci Strany pro spravedlnost, které předsedá. "Pokud si Herman van Rompuy (předseda Evropské rady) myslí, že euro je sexy, my si myslíme, že gulden je sexy," zdůraznil.
 

Nizozemský gulden byl podle Wilderse nejlepší evropskou měnou. Zavedení eura naopak Nizozemce připravilo o peníze.
 

Wilders vychází ze studie, kterou na objednávku Strany pro svobodu vypracovala euroskeptická finanční firma Lombart Street Research. Dokládá, že zavedení eura, k němuž země přistoupila v roce 2002, zpomalilo ekonomický růst a snížilo ochotu lidí utrácet.
 

Pokud by se Nizozemci měli skutečně vrátit k národní měně, stálo by je to na 51 miliard eur (1,25 bilionu korun). Podle Wilderse by se takový krok přesto vyplatil, protože v následujících třech letech země podle jeho odhadů utratí 125 miliard eur (přes 3 biliony korun) za oddlužení Řecka, Portugalska, Španělska nebo Itálie.

ČTĚTE TAKÉ:
Německý ministr si nebral servítky: Řecko by mělo odejít z eurozóny!

 

Gulden byl měnou Nizozemského království od roku 1816 až do 31. prosince 2001. Někteří Nizozemci nejspíš guldeny stále vlastní, centrální banka je vyměňuje až do 1. března 2012.
 

Strana pro svobodu drží 24 z celkových 150 křesel v nizozemském parlamentu a menšinová vláda premiéra Marka Ruttea závisí na její podpoře. Sám Wilders se proslavil nevybíravými výstupy proti arabským přistěhovalcům, nedávno si vzal na mušku přistěhovalce z východní a střední Evropy, kteří Nizozemcům "berou práci".

tn.cz / mediafax / gar