Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.9. 2010 19:11

PRŮZKUM: Medveděvovi důvěřuje 71 procent Rusů, Putin ztrácí

Ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi důvěřuje 71 procent Rusů, což je o dvě procenta víc než loni a o 12 procent víc, než ukázal srpnový průzkum důvěryhodnosti premiéra Vladimira Putina.

Oba průzkumy nejvlivnějších ruských politiků vypracovalo nezávislé moskevské středisko Levada.

 

Dnes oznámený průzkum oceňuje na Medveděvovi především jeho energii a rozhodnost (27 procent dotázaných), a také jeho nezištnost a slušnost (14 procent). Asi 16 procentům dotázaných přijde, že Medveděv je pohledný muž. Za nedůvěryhodného politika Medveděva označuje 21 procent lidí, loni jich bylo 24 procent.

 

ČTĚTE TAKÉ:

"Ruský Davos": Medveděv hostí velkolepé setkání politiků a podnikatelů

PRŮZKUM: Popularitě tandemu Putin-Medveděv požáry v Rusku neuškodily

 

Srpnový průzkum, který se soustředil na osobnost Vladimira Putina, přisuzuje premiérovi zásluhu na posílení vztahů se Západem a za péči o životní úroveň Rusů. Celkem dosáhla Putinova důvěryhodnost hranice 59 procent, zatímco v roce 2009 to bylo 63 procent.

 

Přes výsledky šetření společnosti Levada je za nejpopulárnějšího ruského politika obecně stále považován spíš Putin. Zatímco průzkum věnovaný prezidentovi se týkal Medveděvových osobních vlastností, srpnový průzkum popularity Putina prověřoval spíš jeho politický profil. Přesto je zřejmé, že Medveděv v ruské veřejnosti pomalu ale jistě získává důležité body.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Horší než komunisté, sepsul Putina a spol. Gorbačov

Kdo bude příštím prezidentem Ruska? Chobotnice Paul už to prý ví

 

Průzkum ovšem ukázal i na slabé stránky ruského prezidenta. Na 11 procent dotázaných nevidí, že by měl zřetelné politické kvality, podle devíti procent Rusů je Medveděv příliš napojen na Putina a jeho lidi. Podle osmi procent prezident své úkoly nezvládá.

 

Ruská politická scéna má před sebou v roce 2012 s napětím očekávaný souboj o post hlavy státu, v němž se podle všeho utkají právě Putin s Medveděvem. Oficiálně rozhodnutí o tom, kdo z vládnoucího tandemu se bude ucházet o nejvyšší úřad, dosud nepadlo.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK