Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.8. 2010 16:40

První Romové odletěli z Francie do Rumunska

Francouzi ve čtvrtek začali s vyhošťováním sedmi stovek Romů do Rumunska a Bulharska.

První letadlo z Paříže se 14 Romy na palubě přistálo na bukurešťském letišti odpoledne, přílet druhého stroje z Lyonu se 79 dalšími se očekává v podvečer, informuje portál francouzského deníku Le Figaro.

 
Romové se do Rumunska vrací na palubě pravidelných letů, francouzská vláda pro ně nevypravila speciály. Na letiště v Lyonu je však z Grenoblu odvezl zvláštní autobus. Na odlet letadla z lyonského letiště Saint-Exupéry dohlížela policie, která veřejnosti bránila v přístupu do terminálu.
 
PSALI JSME:
 
 
Deportace asi stovky dalších Romů je naplánována na pátek, poslední Romové opustí Francii 26. srpna. Jde o takzvaný dobrovolný návrat, Romové dostanou vyplaceno odškodné 300 eur (7500 korun) pro dospělého a 100 eur (2500 korun) pro dítě.
 
Celkem se do Rumunska podle údajů rumunské vlády vrátí 371 Romů. Jde o první akci tohoto typu od červencového zpřísnění francouzské politiky k romské menšině v zemi. Mluvčí evropské komisařky pro lidská práva a spravedlnost Viviane Redingové Matthew Newman ve středu prohlásil, že Evropská unie bude kroky Francie v tomto ohledu pozorně sledovat.
 
Francouzská vláda ujistila, že případ každého jedince bude, pokud jde o podmínky pobytu ve Francii, posuzován zvlášť. Rumunské ministerstvo vnitra uvedlo, že po příletu bude každý "dobrovolně se navrátivší" Rom kontaktován příslušnými úředníky za účelem zařazení do společnosti.
 
Do konce srpna chce Francie do Rumunska a Bulharska deportovat 700 Romů z padesátky nelegálních přistěhovaleckých táborů, které francouzský prezident Nicolas Sarkozy nařídil vyklidit.

Vše nastartovalo zastřelení Roma
 
Francouzská vláda se začala nelegálními tábory přistěhovalců zabývat v souvislosti s nepokoji ve městečku Saint-Aignan, kde v červenci desítky Romů ozbrojených sekyrami a železnými tyčemi zaútočily na policejní stanici, pokácely stromy a zapálily zaparkované automobily.
 
Nepokoje se rozhořely poté, co četník zastřelil Roma, který nezastavil při policejní kontrole.
 
Od začátku letošního roku se již konalo 24 podobných deportací. Loni se do Rumunska a Bulharska vrátilo 10 tisíc Romů, vyplývá z údajů francouzského ministerstva pro imigraci. Deportované osoby se nicméně mohou vrátit v rámci volného pohybu osob v Evropské unii.
 
Rumuni a Bulhaři mohou ve Francii pobývat tři měsíce bez toho, aby cíl pobytu vysvětlili. Poté však musí prokázat, že mají zaměstnání, studují, nebo disponují dostatečnými finančními prostředky a mají platné zdravotní pojištění. Před uplynutím tří měsíců mohou být deportováni pouze v případě narušování veřejného pořádku nebo "nepřípustných požadavků na systém sociálního zabezpečení".

 

 

Mediafax